utorok, 19 októbra, 2021
14 C
Bratislava
ÚvodArénaTaliani k volebným urnám nepôjdu. Ľavica sa dohodla a vysánkovala Salviniho

Taliani k volebným urnám nepôjdu. Ľavica sa dohodla a vysánkovala Salviniho

Ľavica tak vysánkovala doterajšieho ministra vnútra a vicepremiéra Mattea Salviniho a jeho hnutie Liga. To suverénne vedie predvolebné prieskumy a po rozpade koalície, ktorý spôsobil rozdielny postoj Ligy a Hnutia piatich hviezd k migrácii, sa usilovalo o predčasné voľby.

Koalícia v Ríme sa rozpadla po 15 mesiacoch. Hlavným dôvodom bol rozdielny postoj k migrácii. Liga ústami svojho lídra Salviniho, ktorý bol ministrom vnútra, nekompromisne hájila uzavretie talianskych hraníc, zatiaľ čo ľavicové Hnutie piatich hviezd naznačovalo trvalo ochotu migrantov prijímať.

V minulom týždni premiér Conte, pôvodne nestraník vybraný ako kompromisné riešenie medzi výraznými koaličnými lídrami, oznámil koniec vlády. Od tej chvíle sa konali rokovania o riešení vládnej krízy. Liga, so ziskami blížiacimi sa 40 percentám suverénny líder prieskumov, preferovala nové voľby a nové rozdanie kariet.

Giuseppe Conte

Giuseppe Conte  Zdroj: TASR

Nakoniec však došlo k dohode politickej ľavice. Predseda Hnutia piatich hviezd Luigi di Maio sa dohodol s Demokratickou stranou, ktorá v minulom volebnom období viedla vládu a prejavovala veľkú ochotu nechať otvorené hranice a pomáhať migrantom v maximálnej miere. Symbolom tejto politiky bol expremiér Matteo Renzi.

Luigi Di Maio

Luigi Di Maio  Zdroj: TASR

Premiérom by mal zostať Giuseppe Conte, ktorý si v minulej vláde získal celkom slušnú popularitu. Dohodu oboch ľavicových strán musí ešte schváliť prezident Sergio Mattarella. Negatívny postoj sa však od neho príliš nečaká. Líder volebných prieskumov sa tak odoberie do opozície.

Pôvodný článok nájdete na webe iDnes.cz.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 14:57 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img