Kto „vyrobil“ Gretu? A o čo mu išlo? Odpoveď na pálčivú otázku

  0
  Na snímke švédska tínedžerka a enviromentalistka Greta Thunbergová reční počas klimatických protestov mládeže v talianskej metropole v Ríme 19. apríla 2019. (Autor: TASR)

  Sokol píše, že nápad štrajkovať pred švédskymi parlamentnými voľbami nebol taký spontánny, ako sa tvrdí. Podľa neho pomohol Thunbergovej k sláve fakt, že jej rodičia patria k známym osobnostiam.

  „S propagáciou Grete preto od začiatku pomáhal expert na PR Ingmar Rentzhog, ktorý je navyše zakladateľom firmy s príznačným názvom We don’t have time (v preklade Nemáme čas – pozn. red.),“ uvádza s tým, že ide o tzv. start-up, ktorý sa snaží cez sociálne siete získať prostriedky pre investície do boja s klimatickou zmenou.

  Autor článku dodáva, že kritici „klimatického náboženstva“ vinia Rentzhoga z toho, že „vyrobil“ Gretu s cieľom propagovať knihu jej matky a tiež z dôvodu propagácie svojej firmy.

  Podľa Sokola je práve osoba Ingmara Rentzhoga dôvodom, prečo niektorí naozaj radikálni aktivisti kampaň odmietajú. „Tí v celej ,akcii‘ totiž vidia ďalší dôkaz toho, že sa na klimatickú otázku nabalil veľký biznis, ktorý sa podobnými aktivitami snaží udržať starý kapitalistický systém a ,zarobiť peniaze‘ aj na niečom, čo v očiach najtvrdšej časti aktivistov vlastne sám pôvodne spôsobil,“ pokračuje.

  Z týchto kruhov vraj pochádza Bo Thorén, ktorý vo Švédsku zastupuje hnutie Extinction Rebellion (v preklade Rebélia proti vyhynutiu). Ako autor píše, ide väčšinou o ultraľavicových antikapitalistických aktivistov s heslom Zmeňme systém, nie klímu! Západné demokracie a trhová ekonomika podľa nich nedokážu vyriešiť otepľovanie planéty.

  „A to ešte priaznivci tohto hnutia neváhajú vystupovať v ruských vládnych médiách a rozprávať tam o tom, ako sa západné demokracie zmietajú v problémoch a neschopnosti,“ vyčíta Sokol aktivistom z Rebélie proti vyhynutiu. A opisuje ich praktiky ako občiansku neposlušnosť, keď aktivisti napríklad blokujú križovatky v centre Londýna. „… aby sa ,škaredým‘ majiteľom automobilov ,otvorili oči‘,“ ironizuje.

  Mladý demonštrant skupiny Extinction Rebellion drží transparent na ceste v Londýne

  Mladý demonštrant skupiny Extinction Rebellion drží transparent na ceste v Londýne. Zdroj: TASR

  „Bo Thorén vyhľadal Gretu Thunbergovú po tom, ako si všimol, že táto dcéra slávnych rodičov vyhrala už na jar minulého roku v jedných z najväčších švédskych novín esejistickú súťaž o klíme. Neskôr sa ukázalo, že práve tento ,rebel‘ bol zrejme skutočným autorom nápadu na klimatický školský štrajk, ktorým Greta inšpirovala tisíce detí po celom svete – aby v piatok namiesto učenia demonštrovali v uliciach,“ informuje Sokol.

  Dodáva, že títo dvaja muži, Thorén a Rentzhog, reprezentujú dva prúdy. Jednak rastúci klimatický biznis, ktorý sa snaží presmerovať peniaze z verejných rozpočtov do „zeleného“ odvetvia. A po druhé krajnú ľavicu a progresivistov, ktorí klímu využívajú na snahu o „opravenie“ západných demokracií a obmedzenie trhového hospodárstva.

  Podľa autora článku Gretu od začiatku podporovali organizácie spojené s prvým aj druhým prúdom.

  To však vraj neznamená, že celá kampaň je umelá. „Najmä mladá a najmladšia generácia si v klimatických štrajkoch a protestoch našla svoj generačný protest. Klimatická vlna sa navyše stala akousi formou politického protestu ,v rukavičkách‘, ktorá umožňuje vymedzovať sa voči systému a nadávať na politikov, a pritom sa nemusieť báť, že človek bude priradený k extrémistom,“ myslí si Sokol.

  A na záver pridáva poznámku, že bude zaujímavé sledovať, či zvíťazí zelený biznis alebo naopak krajná ľavica.

  Pôvodný text nájdete na webe reflex.cz.

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu