pondelok, 23 novembra, 2020
3.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Protest opozície v Moskve bol pokojný a zaobišiel sa bez zadržaní

Protest opozície v Moskve bol pokojný a zaobišiel sa bez zadržaní

Opozícia v reakcii na toto ich vylúčenie zorganizovala v Moskve v júli a auguste niekoľko masových protestov a žiadala slobodné voľby. Išlo o najväčšie demonštrácie od protestov proti návratu prezidenta Vladimira Putina do Kremľa v roku 2011.

Na štart sobotňajšieho Pochodu proti politickým represiám prišli stovky ľudí, ktorí si dali za cieľ prejsť časť reťazca na seba nadväzujúcich bulvárov okolo historického jadra Moskvy.

Rozhlasová stanica Echo Moskvy informovala, že sobotňajšia akcia v Moskve sa zaobišla bez zadržaní jej účastníkov. V blízkosti trasy pochodu bolo však zaparkovaných alebo sa pohybovalo viacero policajných dodávok. 

AFP vo svojej správe o dianí v Moskve uviedla, že policajti túto sobotu len niekoľkokrát vyzvali ľudí, aby počas pochodu uvoľnili cestu pre autá a kráčali priestorom vyhradeným pre peších. Cez megafóny tiež upozorňovali, že ide o nepovolenú akciu. 

Iným spôsobom policajti voči demonštrantom nezasahovali; nedošlo ani k nasadeniu príslušníkov zásahových jednotiek polície, ktorých konanie bolo nedávno terčom ostrej kritiky.

Spravodajský server Novaja gazeta informoval, že podľa polície sa na pochode po reťazci bulvárov v centre Moskvy zúčastnilo okolo 750 ľudí.     

Podľa agentúry AFP malo toto zhromaždenie oveľa pokojnejší priebeh ako protesty uplynulých víkendov, keď polícia a Národná garda zablokovali dav demonštrantov a mnohých z nich zatkli, pričom aj s použitím násilia. 

K sobotňajšiemu pochodu po moskovských bulvároch sa pridali aj aktivistky hnutia za práva žien, ktoré mali v rukách transparenty s heslami proti domácemu násiliu. Išlo o akciu na podporu sestier Chačaturianových, ktoré zavraždili svojho násilníckeho otca. Vražde predchádzal nezáujem príslušných úradov a ustanovizní o osudy týraných dievčat.      

Ešte pred začiatkom pochodu v Moskve polícia urobila prehliadku v byte študenta Jegora Žukova, ktorý je obvinený v súvislosti s masovými nepokojmi po akcii opozície z 27. júla v ruskej metropole. V byte sa v daný časť nachádzal len Žukovov neplnoletý brat a jeho stará matka.

Ruské médiá informovali, že v rovnakom čase ako pochod opozície sa na Prospekte akademika Sacharova v Moskve konal festival na “rozlúčku s letom”, na ktorý prišlo vyše 20.000 ľudí. Spoločne s moskovskou radnicou ho organizoval Ruský zväz mládeže.  

V Petrohrade, kde sa konala akcia na podporu moskovského pochodu, zadržali v sobotu dve osoby: mladú ženu za to, že nemala pri sebe doklady, a novinára, ktorého už medzičasom prepustili. Informoval o tom server Novaja gazeta.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Vďaka aplikácii Virtuálny dizajn ožíva umenie v uliciach Kežmarku

Prechádzka ulicami Kežmarku môže byť od pondelka vďaka mobilnej aplikácii Virtuálny dizajn festival Kežmarok zaujímavejšia. Po nasnímaní obrázka umiestneného na viacerých miestach...

Čiastočný lockdown v Anglicku sa skončí 2. decembra, oznámil Johnson

Čiastočný lockdown na území Anglicka sa skončí 2. decembra, oznámil v pondelok britský premiér Boris Johnson. Čiastočný lockdown s...

Francúzsko: Začal sa súdny proces s exprezidentom Sarkozym

Súdny proces s bývalým francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, obvineným z korupcie a obchodovania s vplyvom, sa v pondelok začal v Paríži. Pojednávanie...

Žilinka priechodný pre koalíciu aj opozíciu? Hlas-SD sa nevyjadril

Poslanci Národnej rady (NR) SR z mimoparlamentného Hlasu-SD nepovedali, či by vo voľbe kandidáta na generálneho prokurátora podporili Maroša Žilinku. Práve on...

Pri pláne obnovy kladieme dôraz na kvalitu. Tomu opozícia nemôže rozumieť, reagoval Heger

Koronakríza či celoplošné testovanie sú otázky, ktoré dokážu prebiť aj takú dôležitú tému, akou je plán obnovy. Pripustil to v pondelok minister financií...

Niektoré krajiny EÚ uvažujú, že pri vstupe bude potrebné očkovanie proti COVID-19, povedal premiér

Niektoré členské krajiny Európskej únie (EÚ) uvažujú o tom, že ľudí, ktorí nebudú očkovaní proti novému koronavírusu, by nemuseli pustiť na svoje územie....

Baránik vylučuje akékoľvek dohody s opozíciou – navyše v kľúčových veciach

Poslanec za SaS a podpredseda ústavnoprávneho výboru Alojz Baránik vylučuje akékoľvek dohody SaS s opozíciou, navyše v takej kľúčovej veci, akou je...
Slovensko
Pozitívne vzorky 96,472 +231 Dnes Úmrtí 693 +22 Dnes Uzdravení 47,933 Infikovaných 47,846 Last updated: 23. novembra 2020 - 21:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky