piatok, 14 mája, 2021
12.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Pellegrini: Toto nám hrozí! Jeho slová učiteľov zrejme ´vytočia´

Pellegrini: Toto nám hrozí! Jeho slová učiteľov zrejme ´vytočia´

 “Postupne smerujeme k želanému cieľu, aby sa plat pedagóga približoval k priemernému platu vysokoškolsky vzdelaného človeka. Ešte to niekoľko rokov potrvá, ale trajektória je správna,” vyhlásil premiér.

Pripomenul, že vláda minulý rok podpísala kolektívnu dohodu, ktorá garantuje na dva roky zvyšovanie platov učiteľov každý rok o desať percent.

“Od 1. septembra sa zvýšili platy nastupujúcim pedagógom, pretože potrebujeme motivovať mladých ľudí, aby išli vykonávať pedagogické povolanie. Od januára 2020 sa opäť zvýšia platy pedagogických pracovníkov o desať percent,” spresnil Pellegrini.

Priznáva však, že v Bratislave a okolí je v rámci platov učiteľov špecifická situácia a bude potrebné hľadať spôsob, ako to riešiť.

“Ukazuje sa to nie len v školstve. Rovnaký problém plošného odmeňovania na Slovensku evidujeme aj v silových zložkách, napríklad v polícii. Plat, ktorý sa vypláca, inak pôsobí v Banskej Bystrici, Lučenci a inak v Bratislave, kde náklady na život sú úplne odlišné,” povedal premiér.

Motivačný príspevok na zvýšenie platov nastupujúcich učiteľov platí podľa jeho slov plošne pre všetkých učiteľov na celom Slovensku a nezvýrazňuje aktuálnu situáciu v Bratislave a jej okolí.

“Budeme musieť hľadať možnosti kombinácie, či samosprávy vedia a budú schopné zvládnuť financovať zvýšený príplatok pre pedagógov, keď ich potrebujú nájsť a motivovať. Otázne je, či to má robiť vláda, alebo to má byť v kombinácii vláda a samosprávy. To si bude vyžadovať diskusiu,” podotkol.

Na snímke prváčky počas otvorenia nového školského roka 2019 – 2020 na Základnej škole Beňovského v bratislavskej mestskej časti Dúbravka 2. septembra 2019. Zdroj: TASR

Ak sa bude tento problém prehliadať, podľa Pellegriniho sa môže stať, že v Bratislave nebudú chcieť za aktuálne platy pracovať ani učitelia, ani policajti.

“Toto sú výzvy, ktoré stoja pred aktuálnou i budúcou vládou,” poznamenal.

Pellegrini verí, že slovenské školstvo sa bude vyvíjať dobrým smerom. Upozornil však, že to, ako bude vyzerať, nezáleží len od ministerky školstva a pracovníkov na ministerstve.

“Bude vyzerať tak, ako si každý jeden, kto v ňom pracuje, počínajúc vychovávateľmi, cez učiteľov, riaditeľov, zriaďovateľov, vyhrnie rukávy a prispeje k zlepšovaniu školstva na Slovensku,” vyhlásil premiér.

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 387,162 +294 Dnes Úmrtí 12,168 +33 Dnes Uzdravení 370,076 Infikovaných 4,918 Last updated: 14. mája 2021 - 15:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -