piatok, 26 februára, 2021
6.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Klientelizmus na bratislavskom magistráte? Vallo podpísal zmluvu s právnickou firmou, ktorej konateľ...

Klientelizmus na bratislavskom magistráte? Vallo podpísal zmluvu s právnickou firmou, ktorej konateľ stál pri vzniku Progresívneho Slovenska

Je známe, že progresívci a strana Spolu od začiatku mohutne podporovali v kampani na primátora Matúša Valla.

Ako píšu Bratislavské noviny, nový primátor Bratislavy podpísal 28. februára 2019 Rámcovú zmluvu o poskytovaní právnych služieb s právnou kanceláriou TaylorWessing e/n/w/c advokáti, s. r. o.,  v mene ktorej koná jej konateľ a advokát JUDr. Radovan Pala.

Pala sa známosťou a kontaktmi s Matúšom Vallom pochválil na profesionálnej sieti Linkedin, kde ešte pred rokom zverejnil ich spoločnú fotografiu a stále zdieľa články o bratislavskom primátorovi.

Zmluva v hodnote 90-tisíc eur sa týka právnych služieb v súvislosti s obchodnou spoločnosťou Bratislavská vodárenská spoločnosť , a. s., a Dopravný podnik, a. s.

Podľa Bratislavských novín oba podniky väčšinovo ovláda mesto cez svojich ľudí, ktorí prešli, ako tvrdí primátor, „transparentnými výberovými konaniami“.

Podľa zmluvy sa obe strany dohodli, že za poskytovanie právneho poradenstva a právnych služieb bude TaylorWessing účtovať zmiešanú hodinovú odmenu 180 eur za poskytnutie služieb osobami s dosiahnutým vysokoškolským vzdelaním 2. stupňa v odbore právo a hodinovú odmenu 40 eur za ostatné služby.

Zmluva je účinná od 14. marca a má platnosť rok alebo kým právna kancelária sumu 90-tisíc eur od hlavného mesta nevyčerpá.

Konateľom a advokátom právnej kancelárie TaylorWessing e/n/w/c advokáti, s. r. o., je už spomínaný Radovan Pala. 

 

Magistrát zdôvodňuje výber

Podľa vyjadrenia z magistrátu pri výbere použili ustanovenie zákona o verejnom obstarávaní pre obstarávanie zákaziek s nízkou hodnotou.

Bratislavské noviny to vyhodnotili tak, že magistrát cielene oslovil kanceláriu Radovana Palu a aby to bolo podľa zákona čisté, musel osloviť ešte ďalších.

Na Hlavnom meste SR novinám potvrdili, že oslovili americkú právnu kanceláriu White and Case, ktorá na Slovensku pôsobí už roky a magistrátu ponúkla vyššiu hodinovú sadzbu.

Preto zákazku za 90-tisíc eur dostala právna kancelária Radovana Palu.

„Zaujímavosťou je, že zase kancelária White and Case pre zmenu podľa oficiálnych zdrojov poskytuje externé právne služby pre OLO, a. s., za 180 eur na hodinu. Túto informáciu sme zase dostali od hovorkyne OLO, a. s.,“ uzatvárajú tému klientelizmu na bratislavskom magistráte Bratislavské noviny. 

Vallo: Ohradzujem sa voči podprahovej interpretácii faktov

Primátor sa voči medializovaným informáciám bráni a tvrdí, že sa nikdy netajil tým, že sa s Palom osobne pozná.

“Nikdy sme netajili ani to, že sme jeho kanceláriu oslovili na poradenstvo pri výkone akcionárskych práv mesta v spoločnostiach s majetkovou účasťou mesta, ako sú BVS a DPB. Dôvodom kontrahovania advokátskej kancelárie Taylor Wessing vôbec nebola moja známosť s Radom Palom. Bola to jeho integrita, integrita jeho kolegu, a rovnako skutočnosť, že advokátska kancelária Taylor Wessing na Slovensku je dlhodobo hodnotená nezávislými ratingovými spoločnosťami ako jedna z najlepších,” argumentuje primátor na sociálnej sieti.

Leontiev a Pala sú podľa Valla v týchto oblastiach uvádzaní medzi poprednými špecialistami na trhu právnych služieb.

Primátor tvrdí, že po nástupe na magistrát zistili, že hlavné mesto pri vtedajšom nastavení vzťahov s mestskými podnikmi nemá možnosť efektívne vykonávať akcionárske práva, najmä práva na zistenie stavu v podnikoch a ich efektívne strategické riadenie.

“Bolo nútené urgentne riešiť neudržateľnú situáciu, ktorá súvisela s nehospodárnym nakladaním s majetkom mestských podnikov v dôsledku chýbajúcej kontroly zo strany mesta a vplyvov rôznych záujmových skupín,” vysvetlil.

Ako tvrdí, na presadenie zmien v riadení mestských podnikov bolo potrebné, aby návrhy mali požadovanú odbornú autoritu. “To sa práve angažovaním odborníkov z Taylor Wessing podarilo dosiahnuť,” skonštatoval Vallo.

Primátor tvrdí, že kontrakt preĺžený nebude

Deklaruje, že oslovením advokátskej kancelárie Taylor Wessing na zastupovanie neporušilo mesto žiadny zákon ani iné pravidlá obstarávania. Kontrahovaná bola podľa ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní, keďže jej predmetom je civilná zákazka s nízkou hodnotou.

“Na bežné právne služby mesta sme už v júli tohto roka odoslali výzvu na predkladanie ponúk 17 advokátskym kanceláriám. Momentálne vyhodnocujeme ich ponuky. Tento postup je vysoko nad rámec povinností, ktoré nám ukladá zákon o verejnom obstarávaní,” tvrdí. 

Kontrakt mesta s kanceláriou Taylor Wessing platí na jeden rok alebo do vyčerpania zazmluvnenej sumy a podľa Valla nebude predĺžený.

Nevylučuje však, že v budúcich sporoch mesta sa bude magistrát obracať aj na iné advokátske kancelárie, vrátane Taylor Wessing.

Mesto oslovilo a podpísalo v marci zmluvu za 90.000 eur aj s advokátskou kanceláriou White&Case, kde ako spoločník figuruje Marek Staroň. White&Case zastupuje magistrát v bratislavských mestských podnikoch Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) a Metro Bratislava.

Autor: AV/TASR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 300,775 Úmrtí 6,859 Uzdravení 255,300 Infikovaných 38,616 Last updated: 26. februára 2021 - 10:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky