Halík: Duku už nemôžem brať vážne

  0
  Tomáš Halík (Autor: David Hora)

  Keď pirátsky primátor Prahy Zdeněk Hřib nechal na Magistráte hlavného mesta Prahy vyvesiť dúhovú vlajku LGBT komunity, kardinál Dominka Duka si položil otázku, kedy sa ten istý primátor zastane kresťanov ako najpočetnejšej menšiny žijúcej nielen na území Prahy. Tomáš Halík teraz v rozhovore pre server Aktuálně.cz oponuje, že týmito slovami v podstate Duka len odrádza mladých ľudí od príklonu k cirkvi, a vyhlasuje, že Dukove názory už nemôže brať vážne.

  „Keby si cirkevní funkcionári dokázali namiesto okamžitej pobúrenej reakcie na sociálnych sieťach ticho sadnúť aspoň na hodinu v noci či skoro ráno do kaplnky, upokojiť a vnútorne spracovať emocionálnu penu a všetko do hĺbky premeditovať (ako to robí napr. pápež František), hovorili by potom ako duchovní ľudia a pastieri a nie ako nahnevaní zatrpknutí starci. Všimnite si, ako nekriticky preberajú ,klausovské‘ politické nálepky (homosexualizmus, neomarxizmus) a ako tam chýba skutočná duchovná diagnóza, podstata veci im úplne uniká,“ uviedol Halík.

  Pápež František

  Pápež František  Zdroj: TASR

  Svedomie vraj Halíkovi nedovolí mlčať k tomu, ako sa vyjadruje kňaz Petr Piťha, kardinál Dominik Duka alebo mnohí poľskí kňazi. Cirkevní predstavitelia by podľa Halíka urobili lepšie, keby načúvali hlasu LGBT komunity alebo odborníkom na gender. Nemusia spolu súhlasiť, ale podľa Halíka by si mali načúvať. Mohli by sa vzájomne obohatiť.

  „Keď vlani plne podporil paranoidné vízie prepošta Piťhu, že liberáli začnú tých druhých posielať do vyhladzovacích koncentračných táborov a odoberať aj predávať im deti, uvedomil som si, že aj keď ho budem naďalej verne a so všetkou úctou rešpektovať ako cirkevného predstaveného, jeho osobné spoločensko-politické názory už nemôžem brať vážne,“ vyhlásil.

  Kardinál Dominik Duka

  Kardinál Dominik Duka  Zdroj: TASR

  Ak to kňazi nie sú ochotní robiť, nemajú sa podľa Halíka diviť, že im sekulárna spoločnosť začne na oplátku pripomínať sexuálne zneužívanie mladistvých, ku ktorému v cirkvi dochádza.

  „Čo sa týka vzťahu k homosexuálom, nemožno zastierať, že istá časť katolíckych duchovných celibátom kryla svoju homosexuálnu orientáciu a psychosexuálnu nezrelosť. Najmä u agresívnych homofóbov ide často o vedomú či nevedomú kompenzáciu vlastnej nepriznanej a nezvládanej homosexuality,“ konštatoval Halík.

  V rozhovore však tiež zdôraznil, že by mu ani nenapadalo zúčastniť sa pochodu Prague Pride.

  „Pochodovať v tom sprievode by mi ani vo sne nenapadlo. To, čo som videl na videozáznamoch a kedysi náhodne osobne v Nemecku, úplne odporuje môjmu veľmi konzervatívnemu estetickému vkusu. Chápem jedného britského džentlmena, ktorý vyhlásil, že jediný deň v roku, keď sa hanbí za to, že je gay, je práve pri tomto karnevale,“ zaznelo z úst katolíckeho duchovného.

  To však neznamená, že by LGBT komunitu automaticky odsudzoval, aj keď sa domnieva, že pôvodné protesty sa vlastne menia na karneval, na akúsi formu zábavy. Podľa Halíka sa, bohužiaľ, takmer všetko mení na formu zábavy vrátane navštevovania obrovských kostolov v Spojených štátoch alebo veľkých cirkevných akcií na štadiónoch.

  „Populisti ako Trump, Zeman či Boris Johnson sú bytostne klaunmi. Priemysel zábavy však pohlcuje aj náboženstvo, počnúc americkými megakostolmi a končiac rôznymi náboženskými festivalmi na štadiónoch aj u nás. Ľudia, ktorým chýba radosť, používajú zábavu ako náhradnú drogu. Skutočná radosť je však duchovná kvalita, k tej sa skôr premeditujete v pustovni ako pretlieskate na štadióne,“ konštatoval Halík.

  - Reklama -