Nicholsonová tvrdo udrela na kritikov Sulíka: Toto odkazuje Kiššovej, Blahovej aj Galkovi

0
Lucia Ďuriš Nicholsonová (Autor: TASR)

Ako hodnotíte dnešné znovuzvolenie Richarda Sulíka za predsedu SaS a celkovo zvolenský snem?

Som rada, že sa to takto skončilo. Viem, že Richard Sulík nemal inú možnosť, ako zvolať tento mimoriadny snem a požiadať o znovuzvolenie do funkcie. Tí, ktorí tvrdia, že to bol autokratický krok, nemajú pravdu.

Snem musel zvolať preto, lebo niektorí členovia predsedníctva príliš zatúžili po moci a dlhodobo škodili strane. Situácia by sa mala upokojiť, strana by mala ísť do volieb plnohodnotne a už viac nebude zneisťovať voličov.

Musí ťahať za jeden povraz a dokázať, že bude pripravená po voľbách 2020 byť súčasťou vlády.

Pri znovuzvolení predsedu by malo dôjsť k abdikácii starých podpredsedov. Je to tak?

Z funkcie budú odvolaní a mali by sa voliť nanovo.

Ste za to, aby sa obaja súčasní podpredsedovia Jana Kiššová a Ľubomír Galko opäť uchádzali o svoje funkcie?

Je to na Richardovi Sulíkovi, čo spraví s ľuďmi, ktorí dlhodobo oslabovali SaS. Nemali ani žiaden (volebný) výtlak a škodili strane.

Strana v prieskumoch postupne klesla na sedem percent. Bude Zvolen stopkou pre klesajúci trend preferencií?

Percentá teraz nebudú raketovo rásť. Treba si uvedomiť, že SaS neklesla len pre niektorých ľudí, ktorí jej škodili, ale klesla aj prirodzene, lebo prišli na politickú scénu nové strany. Všetko sú to subjekty, ktoré sa bijú o toho istého voliča.

Je to aj prirodzený pokles preferencií. A Galko, Kiššová či Blahová, ktorí Sulíkovi vyčítali, že výsledok eurovolieb bol jeho zlyhaním, postupovali nefér. Tých volieb sa už zúčastnili dve nové strany a vždy to tak býva.

Aj v roku 2010 išlo SDK rapídne dole a vznikla úspešná saska. Neočakávajme, že sa vrátime na 14 percent. Treba byť realistami. Ľudia majú radi nové strany, radi veria novým veciam.

Vkladajú do nich oveľa väčšiu nádej. SaS by sa reálne mohla dostať na deväť až desať percent. Ale netrúfam si povedať, či sa dostane na 14 percent.

Určite sa to zastabilizuje, ale do volieb očakávam, že bude pretrvávať tá hystéria, v dobrom, z nových strán.

Autor: Ľudovít Kusal

 

- Reklama -