piatok, 23 apríla, 2021
12.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Výberovým konaním na záchranky sa bude zaoberať Generálna prokuratúra. Na podnet Kalavskej...

Výberovým konaním na záchranky sa bude zaoberať Generálna prokuratúra. Na podnet Kalavskej aj Haška

Predseda ÚDZS zopakoval, že odmieta zaujatosť členov výberovej komisie na ZZS.

“Podal som žiadosť na orgány činné v trestnom konaní, na generálnu prokuratúru, a to 4. septembra, žiadosť, či nedošlo k spáchaniu trestného činu pri tejto kauze,” povedal Haško s tým, že trvá na tom, že si za výberom členov komisie stojí.

Kľúčom toho, že si zvolil konkrétnych ľudí, boli ich “odbornosť, znalosť problematiky a nestrannosť”. Trvá však na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.

Tomáš Haško. Zdroj TASR

Haško tiež povedal, že členov výberovej komisie nezbaví mlčanlivosti a rovnako, že nezverejní projekty uchádzačov, nakoľko podľa jeho slov môže ísť o obchodné tajomstvo.

Ako “vážny konflikt záujmov” označil to, keby do výberovej komisie menoval zástupcov komory záchranárov.

Šéfka rezortu zdravotníctva rovnako povedala, že Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR dalo podnet na generálnu prokuratúru ohľadne prešetrenia tohto prípadu. Tiež dodala, že ju ako občana “vyrušujú” pochybnosti okolo výberového konania.

Tender na poskytovanie záchranárskych služieb za 800 miliónov eur na šesť rokov však podľa jej slov legislatívne zopakovať nejde.

Rovnako uviedla, že je “nervózna” z toho, ako dokáže firma LSE, ktorá dostala najviac licencií, zabezpečiť službu, nakoľko má vo verejnom registri podľa poslankyne Jany Cigánikovej (SaS) do 30 zamestnancov.

Podľa opozičnej poslankyne by pri súčasných 30 licenciách mala mať spoločnosť približne 270 zamestnancov.

Predseda výboru Zelník chce poslanecký prieskum z toho dôvodu, že okolnosti a rovnako ako aj konkrétnosti prípadu poslancom zverejniť nemôže. Poslanecký prieskum v pondelok pred začiatkom výboru žiadali aj opozičné SaS a OĽaNO.

Poslanci zdravotníckeho výboru budú od ÚDZS v rámci prieskumu požadovať sprístupnenie všetkých dokumentov, ktoré súvisí s výberovým konaním a tiež sa budú dožadovať zbavenia mlčanlivosti členov komisie.

Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu v tendri.

Súčasný majiteľ víťaznej firmy LSE – Life Star Emergency Miroslav Micski v minulosti podnikal s jedným z členov komisie, bývalým štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva Máriom Miklošim.

V päťčlennej komisii mali sedieť aj dvaja jeho bývalí kolegovia z ministerstva – šéf informatiky Peter Salon a šéfka právneho oddelenia Marianna Kozmannová. Oboch malo ministerstvo upozorniť na konflikt záujmov.

ÚDZS vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v polovici júna, týkalo sa 328 bodov.

Najviac ich získala slovenská spoločnosť LSE – Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc. Firma uspela po tom, čo z trhu odchádza spoločnosť Falck.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 378,635 +485 Dnes Úmrtí 11,405 +48 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 111,930 Last updated: 23. apríla 2021 - 13:24 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -