nedeľa, 5 júla, 2020
21.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Toto sa bude expremiérovi asi ťažko čítať: Politický analytik takto komentuje rétoriku...

Toto sa bude expremiérovi asi ťažko čítať: Politický analytik takto komentuje rétoriku Fica

Robert Fico má v posledných dňoch vyjadrenia, na ktoré sme u neho neboli zvyknutí a ktoré ani nesvedčia jeho postaveniu. Mám na mysli obhajobu poslanca Milana Mazureka, ktorý dostal trest za extrémistické vyjadrenia na adresu Rómov od Najvyššieho súdu v podobe pokuty, či útok na Miroslava Beblavého slovami “choď do riti, aký si ty nový politik”. Ako si to vysvetľujete? Náhoda, zámer, nejaký iný problém?

Čo sa týka jeho vyjadrení na adresu Milana Mazureka, vidím dve roviny. Prvá je, že súhlasím s Ficom, že Mazurek v daných výrokoch povedal len toľko, čo si myslí 90 percent slovenskej populácie.

Druhá je, že Fico bol dosť dlho premiérom na to, aby tento problém riešil. Podporou Mazurekovi vystavil zrkadlo sám sebe, lebo on s rómskym problémom nerobil nič. A bol najdlhšie slúžiacim premiérom. 

Po tých všetkých funkčných obdobiach prikloniť sa k takémuto názoru je z pohľadu Fica kontraproduktívne.

Nie pre obsah, lebo žiaľ, tá situácia je naozaj taká, ako ju pomenoval Mazurek, ale z toho dôvodu, že keby ste to povedali vy alebo ja, alebo ktokoľvek iný, kto na tento problém nemal vplyv, tak je to iná vec. On mal tento problém dávno riešiť.

Môže sa týmto slovníkom a témami snažiť osloviť voličskú základňu iných strán?

Myslím si, že áno. Fico, keďže sa odchodom z pozície premiéra ako keby zbavil zodpovednosti, tak možno cíti príležitosť vyjadrovať sa slobodnejšie. Čo je úplne legitímne.

Nikomu nemôžeme zakazovať vyjadriť svoj názor, ide len o formu, akú zvolí. Otázka je, či hovorí naozaj to, čo si myslí, alebo hovorí to, čo chcú počuť voliči a hovorí to účelovo, aby pritiahol podobne zmýšľajúcich voličov.

A podarí sa mu to? Môže Smer vďaka tomu preferenčne rásť?

Rozdiel oproti rétorike ĽSNS či Harabina, hoci ten ešte v politike nie je, je v tom, že oni to hovoria dlhodobo. Takto svoju agendu pomenúvajú od začiatku. Fico do istej miery rétoriku zmenil.

Pri istej časti voličov to môže vyvolávať pochybnosti o úprimnosti jeho vyjadrení. ĽSNS má celú históriu po tejto línii, tam viete, na čom ste. Pre ich voličov sú preto dôveryhodní. U Fica toto nie je, on sa predtým podobne nevyjadroval.

Pre ten prvý kontroverzný výrok pri rozsudku poslanca Milana Mazureka sa chce s ním rozprávať aj premiér Peter Pellegrini. Zatiaľ sa tak nestalo. Veríte, že by sa niečo mohlo zmeniť?

Ak to myslíte tak, či je Peter Pellegrini schopný umravniť Fica, tak to rozhodne nie.

Je to pre Pellegriniho priestor, aby sa vymedzil voči Ficovi?

Zrovna toto nie je príliš šťastný priestor na vymedzovanie sa. Vrátim sa k tomu, čo som povedal, že Fico Mazureka obhajoval tým, čo si myslí väčšina národa.

A preto to nie je najvhodnejší priestor, Pellegrini má plno iných možností, pri ktorých sa môže voči expremiérovi vymedziť – napríklad pri téme korupcie, predražených tendroch a podobne. Pre život občana je to marginálny problém.

Dokonca zaň čelí trestnému oznámeniu. Môže sa stať, že jeho prípadná pozícia “martýra” môže Smeru pomôcť?

Áno, presne tak. Jedna vec je však politická korektnosť, druhá vec je realita. A tá je taká, že napríklad na východnom Slovensku sú Rómovia obrovským problémom – kultúrnym, hygienickým, asimilačným. Je to tak.

Do veľkej miery to má však aj Fico na triku, mal to dávno riešiť ako predseda vlády. Preto je to do istej miery z jeho strany pokrytectvo, že zrovna on toto kritizuje. Obsahovo s ním môžem súhlasiť, ale treba povedať, že je to fakt pokrytecké.

Video o Miroslavi Beblavom bolo pre zmenu viac osobné. Sledoval Fico niečo práve tým zaradením Beblavého medzi starých politikov, ak prijmeme pojmológiu Miroslava Trubana?

V tom má pravdu. A Beblavý mu aj odpovedal v zmysle, že je starý politik. Slovník, aký použil Fico – neviem, či s tým ide osloviť krčmu, alebo čo to malo znamenať, to je už na ňom, aký slovník zvolil.

Ale je fakt, že Beblavý novým politikom nie je a mali by si tí, ktorí tieto pojmy používajú, v tom spraviť poriadok. 

V spomínanom videu rovnako zaútočil na ďalších opozičných politikov – Truban a drogy a tetovanie, Matovič podvody s DPH, Kiska zlodej, Kollár tiež drogy… Sme svedkami začiatku ostrejšej predvolebnej kampane, ako sme zvyknutí?

Určite. Tento zápas, ktorý sledujeme, nie je medzi nepoškvrnenými a zločincami alebo medzi pannami a prostitútkami. Je to zápas medzi ľuďmi, z ktorých každý má niečo za ušami.

Tým pádom to budú navzájom vyťahovať, budú sa šíriť hoaxy, polopravdy a podobne. To je politika.

Keď už rozoberáme verbálnu komunikačnú kultúru, spomeňme aj Štefana Harabina, ktorý sa vzdal kandidatúry vo voľbách na predsedu Najvyššieho súdu ešte pred jeho neúspešným prvým kolom. Aj on má rád ostrejšie vystúpenia. Ako sa mení politická kultúra na Slovensku?

Vulgarizuje sa. Ale nemyslím si, že práve Harabin ju vulgarizuje. On používa jednoznačný slovník. Ale celkovo sa politika mení, zhoršuje, a je to jednoznačne aj “zásluha” sociálnych sietí, virtuálneho priestoru, kde sa ľudia môžu de facto beztrestne vyjadrovať, ako chcú, môžu šíriť polopravdy, klamstvá, nadávky…

Zvulgarizovalo sa nám to a je to tým, že obrovská časť populácie, ktorá predtým nemala prístup do médií, dostala obrovský priestor len tým, že má pripojenie na internet.

A môže mať tento zhoršujúci sa trend vplyv napríklad na volebnú účasť?

Niektorých to môže vyhecovať, ale môže to aj znechutiť niektorých inteligentnejších voličov, ktorí si povedia, že toto za to nestojí. Primitívnejší voliči po vzore rowdies sa vyhecujú a voliť pôjdu, a tak sa nám znehodnocuje celá politika.

Autot: Ľudovít Kusal

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Trump v prejave ku Dňu nezávislosti: Naša stratégia v boji proti pandémii napreduje dobre

Napriek výrazne stúpajúcim počtom nakazených americký prezident Donald Trump v sobotu v príhovore k občanom pri príležitosti tohtoročného Dňa nezávislosti USA vyzdvihol...

Dnes je štátny sviatok. Pripomíname si kresťanských vierozvestcov, svätého Cyrila a Metoda

Slováci si počas nedeľného štátneho sviatku pripomínajú kresťanských vierozvestcov, svätého Cyrila a Metoda. Príchod Slovanov na súčasné územie Slovenska sa datuje minimálne začiatkom 6. storočia....

Kanada pozastavila dohodu s Hongkongom o vydávaní páchateľov trestných činov. Číne sa to nepáči

Čína obvinila v sobotu Ottawu z vmiešavania sa do vnútorných záležitostí Hongkongu po tom, ako Kanada pozastavila v piatok platnosť dohody s...

Duda chce ústavne zakázať adopciu párom rovnakého pohlavia

Poľský prezident Andrzej Duda, ktorý sa uchádza o znovuzvolenie, v sobotu vyhlásil, že chce, aby ústava výslovne zakazovala adopciu detí pármi rovnakého...

Koronavírusom sa v Afrike nakazilo už takmer 445 000 ľudí, uvádza WHO

Počet prípadov nákazy novým typom koronavírusu v Afrike dosiahol v sobotu takmer 445 000. Nákaze podľahlo za posledných 24 hodín 224 ľudí,...

Analýza: Podľa europrieskumu až 22 % respondentov zo Slovenska úplne alebo čiastočne stratilo počas pandémie prácu

Vypuknutie pandémie nového koronavírusu spôsobilo, že firmy aj zamestnanci si museli zvykať na zásadné zmeny vo fungovaní súkromného aj pracovného života. Niektorí...

Mišenku poslal viedenský sudca do vyšetrovacej väzby

Viliam Mišenka, ktorého zadržala rakúska polícia vo štvrtok (2. 7.) v Badene pri Viedni, pôjde do vyšetrovacej väzby. Rozhodol o tom v...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,749 Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 255 Last updated: 5. júla 2020 - 08:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky