nedeľa, 17 januára, 2021
-3.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Vzorové protiústavné konanie! Odkazujú sudcovia politikom pri Jankovskej. A takto kritizujú políciu

Vzorové protiústavné konanie! Odkazujú sudcovia politikom pri Jankovskej. A takto kritizujú políciu

ZSS odsudzuje verejné výzvy politikov na paušálnu očistu justície a taktiež výzvy, aby boli konkrétni sudcovia postavení mimo funkciu.

Podľa združenia je požiadavka na to, aby bolo Monike Jankovskej zabránené vykonávať funkciu sudkyne, „vzorovým protiústavným konaním“.

Na odchod Moniky Jankovskej z funkcie sudkyne vyzývali opakovane opoziční poslanci. Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) reagoval, že má zákonom zviazané ruky, kým nie je sudcom vznesené obvinenie.

Podľa ZSS je v rozpore so základnými princípmi nezávislosti súdnictva, ak „príslušné orgány informujú, resp. umožnia únik informácií o úkonoch trestného konania realizovaných vo vzťahu ku konkrétnym sudcom v čase, keď ešte zjavne nedisponujú takými poznatkami, ktoré by dostatočne odôvodňovali vznesenie obvinenia voči nim“.

Podľa nich by mali byť takéto úkony v počiatočnom štádiu dôverné, jedine, že by dotknutý sudca požiadal o opak. O zaistení mobilných telefónov informovala polícia na sociálnej sieti.

Na snímke prezident Združenia sudcov Slovenska Juraj Sopoliga. Zdroj: TASR

Hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka tvrdí, že informácie, ktoré poskytla polícia ku konkrétnemu trestnému konaniu, médiám a verejnosti boli poskytnuté podľa Trestného poriadku. Informovanie o úkonoch sa dialo len vo všeobecnosti, nie o konkrétnych úkonoch ani ku konkrétnym osobám.

Sudcovia taktiež avizovali, že sa plne stotožňujú so stanoviskom predsedníčky Súdnej rady Lenky Praženkovej, ktorá žiadala od Úradu špeciálnej prokuratúry informácie týkajúce sa sudcov, u ktorých mala polícia vykonávať zaisťovacie úkony.

Šéfka Súdnej rady SR Lenka Praženková. Zdroj: TASR

Polícia vykonala v auguste zaisťovacie úkony v trestnej veci týkajúcej sa korupčnej trestnej činnosti a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Národná kriminálna agentúra zasahovala v súvislosti so zaistenými správami, ktoré nešpecifikovali.

Mobilný telefón odovzdala polícii už bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská (Smer-SD), zaisťovacie úkony sa mali týkať aj sudcov okresných a krajských súdov a jedného prokurátora.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 223,325 +573 Dnes Úmrtí 3,474 +57 Dnes Uzdravení 168,915 Infikovaných 50,936 Last updated: 17. januára 2021 - 20:09 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky