Záchranárska loď s 82 migrantmi môže zakotviť na talianskom ostrove Lampedusa

  0
  Pracovníčka ministerstva zdravotníctva si fotí migrantov na palube lode španielskej charitatívnej organizácie Open Arms pri pobreží ostrova Lampedusa 18. augusta 2019. (Autor: TASR)

  Loď Ocean Viking, ktorá už niekoľko dní apelovala na poskytnutie bezpečného prístavu, prevádzkujú humanitárne organizácie Lekári bez hraníc (MSF) a SOS Mediterranée.

  Nie je jasné, či nová talianska vláda zmierňuje doterajší protimigrantský postoj Ríma. Predošlá vládna koalícia zakázala lodiam charitatívnych organizácií privážať migrantov do Talianska pod hrozbou vysokých postihov.

  Päťdesiat migrantov na lodi Ocean Viking zachránili minulú nedeľu (8. septembra) z gumového člna, ktorým ich z Líbye poslali na cestu do Európy prevádzači. Ďalších 34 migrantov zachránili v Stredozemnom mori o deň neskôr. Dvoch z týchto ľudí – ženu vo vysokom štádiu tehotenstva a jej manžela – medzičasom previezli na Maltu.

  Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi najnovší vývoj privítal. “Zjavne je to ďalší krok k naliehavo potrebnému dohovoru o vyloďovaní, ktorý podporí určitý počet európskych krajín,” uviedol Grandi na Twitteri. Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner napísal, že pre loď Ocean Viking bola dosiahnutá “európska ad hoc dohoda” medzi Talianskom, Francúzskom, Nemeckom, Portugalskom a Luxemburskom.

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu