My mladí sme nezastaviteľní, povedala Thunbergová na pôde OSN. Otvorila mládežnícky klimatický summit

  0
  Greta Thunbergová (Autor: TASR)

  “Milióny ľudí, najmä mladých ľudí, po celom svete včera pochodovali a požadovali skutočné opatrenia v oblasti zmeny klímy. Ukázali sme, že sme jednotní a my mladí sme nezastaviteľní,” povedala Thunbergová.

  Na mládežníckom klimatickom summite sa zúčastnil aj Guterres, ktorý svoju generáciu vyzval, aby hlasom mladých ľudí venovala pozornosť. Na mládežníckom klimatickom summite sa v New Yorku zúčastnilo okolo 700 aktivistov.

  Mladí ľudia si vzájomne vymieňali informácie o negatívnych dôsledkoch zmeny klímy a o tom, čo proti nim robia vo svojich krajinách.

  Ústrednou témou, ktorá sa niesla podujatím, bola myšlienka, že práve súčasných mladých ľudí sa následky zmeny klímy dotknú v budúcnosti najviac. Napriek tomu však dnes nie sú súčasťou rozhodovacích procesov v tejto oblasti.

  Sobotňajší summit mladých ľudí sa konal deň po tom, ako sa státisíce ľudí na celom svete pridali k celosvetovým štrajkom s cieľom zvýšiť informovanosť o zmene klímy a požiadavkách na zmenu politík v tejto oblasti.

  K desaťtisícom protestujúcim v New Yorku sa pridala aj Thunbergová, ktorá tieto pravidelné piatkové pochody s názvom “Piatky za budúcnosť” pred vyše rokom odštartovala.

  Agentúra DPA pripomenula, že americký prezident Donald Trump sa na pondelňajšom Guterresovom klimatickom summite v OSN zúčastniť neplánuje. USA pod jeho vedením v roku 2017 ohlásili odstúpenie od parížskej klimatickej dohody.

  - Reklama -