Trump reagoval na snahu zvrhnúť ho. Dôvody považuje za vtip

  0
  Donald Trump na predvolebnom zhromaždení v meste Chattanooga v americkom štáte Tennessie (Autor: TASR)

  Prisľúbil zároveň transparentnosť, pokiaľ ide o zatiaľ neznámeho informátora, ktorého sťažnosť Kongresu vyústila do preverovania telefonátu medzi prezidentmi Spojených štátov a Ukrajiny, informovala vo štvrtok agentúra AFP.

  “S týmto honom na bosorky sa riadne prerátali, keď sa pozrú na tie informácie. Veď je to vtip,” povedal Trump v stredu (miestneho času) na tlačovej konferencii v New Yorku, ktorá bola jeho prvou, odkedy Demokratická strana začala oficiálny postup vedúci k tzv. impeachmentu.

  “Impeachment za toto? Za to, že máte úžasné stretnutie alebo úžasný telefonický rozhovor?” dodal šéf Bieleho domu, pričom podľa AFP upútal netypicky zmierlivým tónom hlasu.

  Trump sa vyjadroval po tom, ako Biely dom v stredu zverejnil hrubý prepis jeho júlového rozhovoru s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorého nabádal k spolupráci pri vyšetrovaní obchodných aktivít bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera, súvisiacich s Ukrajinou. Biden je významným politikom Demokratickej strany, ktorý chce kandidovať proti Trumpovi v budúcoročných prezidentských voľbách.

  Trump čelí podozreniu, že zneužil svoje postavenie a z vnútropolitických dôvodov vyvíjal nátlak na ukrajinského lídra. On sám však tvrdí, že v predmetnom telefonáte nebol prítomný “vôbec žiadny nátlak”, a postup dolnej komory Kongresu opisuje ako “ten najväčší hon na bosorky v amerických dejinách”. Zelenskyj v stredu takisto vyhlásil, že sa necítil byť pod nátlakom, pričom telefonát zhodnotil ako “normálny”.

  Zverejnený prepis nepotvrdil, že by Trump v júlovom rozhovore so Zelenským výslovne spájal americkú pomoc Ukrajine s vyšetrovaním Bidenových aktivít. V tom istom čase však Trump zmrazil americkú pomoc Ukrajine, ktorá bola uvoľnená iba v posledných týždňoch.

  “Informoval som ich – všetkých členov Snemovne reprezentantov -, že plne podporujem transparentnosť, čo sa týka údajov od tzv. informátora, hoci ide vraj o údaje z druhej ruky,” vyjadril sa Trump. “Neurobil som to, nikomu som sa nevyhrážal. Nebol nijaký nátlak ani nič iné,” ubezpečil.

  Mnohí členovia Demokratickej strany považujú prepis telefonátu za dôkaz, že Trump chcel pomocou zahraničnej vlády uškodiť Bidenovi a ovplyvniť tak volebnú kampaň. Trumpovi tiež vyčítajú nepriamy nátlak na vtedy čerstvo zvoleného Zelenského, na ktorého vyvíjal nepriamy nátlak ako “mafiánsky bos”.

   

  - Reklama -