utorok, 14 júla, 2020
23.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Boj o Zemana? Divadlo. Ale aj slová uznania. Erik Best prekvapil

Boj o Zemana? Divadlo. Ale aj slová uznania. Erik Best prekvapil

„Greta už dosiahla cieľ, upútala pozornosť a nastolila tú hlavnú otázku. Teraz už je skoro jedno, či to prežije, alebo nie. Polovica ľudí ju kritizuje, ale ten zásadný moment je, že už sa stalo prijateľným ju kritizovať. To spočiatku nebolo. Tá osoba ako tvár daného hnutia nemusí prežiť. Nie je už svätá. Toto bolo prekročené a z tohto hľadiska ďalej nie je rozhodujúce, či zostane, alebo nie. Téma ako taká nezmizne. Splnila svoju úlohu a je nahraditeľná,“ usudzuje Erik Best v komentári pre Parlamentné listy.

Švédska aktivistka svoj prejav veľmi prežívala. Dikcia, mimika aj gestikulácia podľa mnohých pôsobili skutočne, nie strojene. To Erik Best nespochybňuje. „V tomto veku je všetko možné, môže to byť čestné a skutočné,“ poznamenáva politický analytik.

„Ale keď potom predseda vlády nejakého európskeho štátu predstúpi na pódium v OSN, verejne ju kritizuje a prejde mu to, tak je to možno dôležitejšie ako jej samotné vystúpenie. Babiš by si to nedovolil, keby sa domnieval, že je nedotknuteľná. U Grety sme vstúpili do fázy výsmechu. Okrem toho nemá žiadne samostatné postavenie,“ uvádza Best s tým, že časom sa jednoducho z verejného priestoru vytratí.

Pokiaľ ide o klímu či dokonca klimatickú krízu ako takú, za všetkým treba podľa Erika Besta hľadať, čomu či komu to prospieva. „Nechcem to príliš zjednodušovať, ale čím krehkejšia je finančná situácia, tým väčší je rev zo strany tých, čo bojujú proti zmene klímy. Tam vidím jeden kľúčový moment. Namiesto toho, aby sme hovorili o financiách, hovoríme o klíme, ale finančná situácia je podstatne urgentnejšia. Bez ohľadu na to, koľko vody tečie do oceánu a pod.,“ konštatuje.

Z Babišovho prejavu na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku zaujala Erika Besta pasáž, ako Česká republika po znovuzískaní slobody robila pre zlé vedenie, zlé elity na čele chyby a teraz to všetko napráva.

„Je tu zásadný boj medzi oligarchami. To znamená, že Babiš hovorí, že ostatní sú zlí a ja som ten dobrý. Môže tu nastať boj medzi oligarchami. Nezabudnime na nedávnu správu, že Andrej Babiš už nie je druhý najbohatší Čech. Stratil tú druhú pozíciu rebríčka a teraz je na štvrtom mieste, čo sa týka bohatstva. Môže mať pocit, že namiesto toho, aby zlepšil svoju finančnú situáciu, tak stráca. To môže brať osobne a môže mať pocit, že dosiahol opak toho, čo chcel v politike dosiahnuť,“ opisuje.

Medzi verejnosťou a v rámci PR môže tento pokles premiér Babiš naopak využiť a argumentovať, že v politike schudobnel, takže všetky tvrdenia, že sa má lepšie, nie sú pravdivé. „Tak to funguje, môže to využiť. Je to však samoľúby oligarcha a v reáli to tak s nadhľadom skutočne neberie, berie to osobne. Nie je to taká veľká vec, ale boj o status medzi našimi oligarchami tu bude stále. A momentálne to vyzerá tak, že Andrej Babiš prehráva. Echo dokonca píše, že si musel vziať peniaze od Číňanov atď.,“ uvažuje Erik Best.

Ďalšia téma, na ktorú sa politický analytik v komentári pre Parlamentné listy zameral, je dianie okolo výroku prezidenta Miloša Zemana o možnom udelení abolície pre premiéra Babiša. Pre Besta to vraj žiadne veľké prekvapenie nebolo.

„Už týždeň predtým vyslal náznak, takže som nebol taký prekvapený. Skôr ten týždeň predtým, keď naznačil, že by abolíciu využil, to bolo prekvapujúce. Je veľmi zaujímavé, ako médiá, čo sú proti Babišovi a Zemanovi, berú na druhej strane smrteľne vážne, keď títo dvaja hovoria niečo, čo tým médiám vyhovuje. Keď Babiš hovorí, že by abolíciu aj tak nevyužil, tak to všetci opakujú ako pravdu pravdúcu, že za nič na svete Babiš abolíciu neprijme. To je komické. Ja by som to práve spochybnil,“ hovorí.

Miloš Zeman

Miloš Zeman  Zdroj: TASR

Pokiaľ by nastala situácia, že by najvyšší žalobca nariadil premiéra postaviť pred súd, podľa Besta by abolíciu prijal, hoci teraz hovorí opak.

„Rovnako ako neverím pánovi Babišovi v ďalších veciach, tak ani toto mu neverím. Neznamená to, že by to stopercentne prijal, ale nemyslím, že to takto môže kategoricky odmietnuť. Je to zábavné, čo sa týka tých médií proti nemu. V iných veciach mu neveria ani slovo, ale v tomto áno. Iste, chcú vyvolať o to väčší odpor, keby s tým nakoniec súhlasil. A áno, viem si predstaviť, že by abolíciu nakoniec prijal,“ je presvedčený.

Na štvrtkovom prerokúvaní ústavnej žaloby na prezidenta Zemana v Poslaneckej snemovni Erik Best ocenil časť opozičných politikov za ich konštruktívny prístup.

„Nevidel som všetky vystúpenia, ale keď pán Fiala (šéf ODS – pozn. red.) hovoril o tom, že chápu žalobu tak, že aspoň ústavný súd vyjasní pravidlá, tak to je neprijateľné. Potom prišiel pán Michálek z Pirátov a povedal, že s väčšinou bodov v žalobe nesúhlasí, že to nie sú závažné alebo hrubé porušenia ústavy, ale že v dvoch bodoch súhlasí, a jasne vymenoval dôvody. Nemusím s pánom Michálkom súhlasiť, ale tento postup už je náznak pochopenia, že sa nechcú strápniť,“ podotýka.

„Michálek povedal, že sa to nesmie brať politicky, ale právne, a oni sa budú snažiť to brať právne. Výsledok procesu je nakoniec pozitívny, aj keď je to totálne divadlo a ani jedna strana to neberie z podstaty veci, ale iba politicky. Nikoho nepresvedčia, nič nedosiahnu a je to iba strata času. Ale fakt, že niektoré opozičné strany sa na to dokážu dívať konštruktívne, to je pozitívne pre našu politickú kultúru,“ dodáva pre Parlamentné listy Erik Best.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

NRSR: Susko spochybňuje zrýchlený režim pri zvyšovaní pokút za porušenie izolácie

Poslanec Smeru-SD Boris Susko namieta skrátené legislatívne konanie k novele zákona o elektronických komunikáciách, ktorou sa mení aj zákon o ochrane, podpore...

VIDEO Gröhling: Neodstupujem. Nebudem tvrdiť, že práca je hviezdna, ale je napísaná podľa vtedajších pravidiel

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) neodstupuje zo svojho postu a v súčasnosti by svoju záverečnú prácu napísal inak....

Klub 500: Ďalšie obmedzenia štátu by boli pre podniky likvidačné

Prípadné ďalšie obmedzenia zo strany štátu súvisiace so šírením nového koronavírusu môžu byť pre viaceré slovenské podniky doslova likvidačné. Vláda preto pri...

Cigániková: V dnešnom hlasovaní nepodporím žiadny zákon o interrupciách. Aj bez Záborskej máme na Slovensku najmenší počet interrupcií

Hlasovať za niektorý z návrhov k interrupciám, ktoré sú dnes v parlamente? Ani náhodou, má jasno poslankyňa Janka Cigániková (SaS), ktorá je jednou z tých,...

Kičura zostáva vo väzbe, rozhodol Najvyšší súd SR

Bývalý šéf Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetán Kičura zostáva vo väzbe. Najvyšší súd (NS) v utorok zamietol jeho sťažnosť ako nedôvodnú....

Gröhling pri diplomovej práci morálne nepochybil, tvrdí Paneurópska vysoká škola

Paneurópska vysoká škola (PEVŠ) nevidí po posúdení diplomovej práce ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) v kontexte času jej vzniku...

Prezidentka Čaputová vymenovala 54 nových vysokoškolských profesorov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok vymenovala 54 nových vysokoškolských profesorov. Vymenúvacie dekréty im odovzdala za prítomnosti ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS)...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,908 +6 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 387 Last updated: 14. júla 2020 - 15:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky