pondelok, 17 mája, 2021
12.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Kurzovi k volebnému víťazstvu gratulujú štátnici. Tu sú správy od Merkelovej či...

Kurzovi k volebnému víťazstvu gratulujú štátnici. Tu sú správy od Merkelovej či Macrona

“Ďakujem vám, že toľkí z vás využili svoje demokratické právo a išli voliť,” povedal a dodal, že si želá, aby blaho Rakúska stálo nad straníckymi záujmami. Van der Bellen uviedol, že bude viesť rozhovory so všetkými politickými stranami, ktoré získali zastúpenie v parlamente a následne poverí lídra najsilnejšej strany rokovaniami o zostavení koalície.

Na snímke bývalý rakúsky kancelár a líder ÖVP Sebastian Kurz v rozhovore s novinármi potom, ako odvolil v predčasných parlamentných voľbách vo Viedni 29. septembra 2019. Zdroj: TASR/AP

Škandál okolo videa z Ibizy podľa jeho slov “vo veľkej miere narušil dôveru” občanov. “Veľmi pozorne budem sledovať, či sa táto dôvera znovu obnoví,” vyhlásil prezident vo viedenskom Hofburgu.

Na snímke priaznivci bývalého rakúskeho kancelára a lídra ÖVP Sebastiana Kurza vo volebnom sídle počas zverejnenia predbežných volebných odhadov. Zdroj: TASR/AP

Škandál okolo videa z Ibizy podľa jeho slov “vo veľkej miere narušil dôveru” občanov. “Veľmi pozorne budem sledovať, či sa táto dôvera znovu obnoví,” vyhlásil prezident vo viedenskom Hofburgu.

Na spoluprácu s Kurzom sa teší aj Zelenskyj

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron Kurzovi zablahoželali prostredníctvom SMS správy, v ktorej napísali, že sa tešia na ďalšiu spoluprácu na európskej úrovni.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na Twitteri uviedol, že sa teší na spoluprácu s Kurzom a novou rakúskou vládou.

Srbský prezident Aleksandar Vučič je presvedčený, že Kurz s jemu vlastnou energiou, serióznosťou a angažovanosťou bude vďaka svojmu veku, vedomostiam a politickým skúsenostiam naďalej “viesť Rakúsko na jeho ceste k úspechu a pokroku”. 

Vučič sa Kurzovi zároveň poďakoval za to, že Srbsko podporuje na jeho ceste do Európskej únie, uvádza sa vo vyhlásení tlačového odboru srbského prezidenta, píše agentúra APA.

Najviac hlasov dosiahla ÖVP v Salzbursku

Kurzovi ľudovci zvíťazili v ôsmich z deviatich spolkových krajín. Najmenej hlasov (24 percent) získali podľa predbežných výsledkov vo Viedni, kde vyhrala SPÖ.

Najviac hlasov dosiahla ÖVP v Salzbursku (47,5 percenta), Tirolsku (47,4 percenta) a Dolnom Rakúsku (43 percent).

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 387,659 +136 Dnes Úmrtí 12,238 +14 Dnes Uzdravení 371,004 Infikovaných 4,417 Last updated: 17. mája 2021 - 21:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -