Hlavnou témou voličov krajne pravicových strán je migrácia, tvrdí analytička

  0
  Ilustračná snímka (Autor: TASR)

  Analytička pred nedeľňajšími parlamentnými voľbami v Rakúsku komentovala správanie voličov strán krajnej pravice a upozornila i na rozdielnosti v tom, ako sú tieto strany vnímané v Rakúsku a Nemecku.

  Na otázku, či voličov FPÖ neodradia aktuálne škandály okolo videa tajne nakrúteného na španielskom ostrove Ibiza, ktoré odhaľuje korupčné správanie jej bývalého predsedu Heinza-Christiana Stracheho, analytička odpovedala: “FPÖ má veľmi verné jadro svojich voličov, pre ktorých sú ideologická orientácia a odmietanie migrácie dôležitejšie než dianie okolo tohto škandálu”.

  Ako pripomenula Partheymüllerová, FPÖ môže podľa prieskumov vo voľbách získať približne 20 percent hlasov (v roku 2017 dosiahli zisk 26 percent hlasov). Krátko po vypuknutí škandálu okolo videa z Ibizy sa v máji konali voľby do Európskeho parlamentu (EP), v ktorých táto strana získala 17, 2 percenta hlasov, čo predstavovalo podobný výsledok, aký zaznamenala aj v predchádzajúcich voľbách do EP.

  Čo sa týka profilu voliča FPÖ, v parlamentných voľbách v roku 2017 volilo FPÖ takmer 50 percent takzvaných nekvalifikovaných pracovných síl, ktorými sú zväčša robotníci. Oproti zvyšku obyvateľstva má táto strana teda v radoch nekvalifikovaných pracovníkov výrazne vyššiu podporu, vysvetlila analytička. Rozhodujúcim faktorom, či si daný volič vyberie FPÖ, nie je to, či žije na vidieku alebo v meste. Úlohu zohráva skôr sociálno-ekonomické zloženie volebného obvodu, dodala.

  Za markantný rozdiel medzi nemeckou pravicovo-populistickou AfD a rakúskou FPÖ analytička považuje fakt, ako ich vníma obyvateľstvo v ich krajine. V Nemecku totiž mnohí ľudia, ktorí AfD nevolia, túto stranu pokladajú za krajne pravicovú a radikálnu. Hoci by sa FPÖ dala zaradiť do rovnakej kategórie, v Rakúsku sa na ňu nazerá oveľa zmierlivejšie. “Otázku, ako veľmi pravicová FPÖ je, si už v Rakúsku vôbec nikto nekladie,” podotkla Partheymüllerová.

   

  - Reklama -