pondelok, 10 augusta, 2020
30.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Psychiater zhodnotil psychický stav Grety. Novinár z Respektu sa rozpálil do biela

Psychiater zhodnotil psychický stav Grety. Novinár z Respektu sa rozpálil do biela

Dievčina sa netají tým, že trpí Aspergerovým syndrómom. To podľa Matýsa znamená, že jej chýbajú niektoré schopnosti, ktorými inak ľudia bežne disponujú. A prejavuje sa to na jej myslení aj správaní.

Greta Thunbergová vystúpila na summite OSN a vynadala svetovým lídrom, že jej ukradli detstvo, že nerobia dosť v boji proti klimatickej zmene, a preto musela ona začať štrajkovať a ísť tisíce kilometrov cez more, aby politikom povedala, že ich mladí ľudia sledujú a už im nedovolia otáľať v boji proti klimatickým zmenám.

Po jej prejave Matýs konštatoval, že ide o mladú, nezrelú dievčinu s autistickými problémami bez akéhokoľvek sociálneho cítenia. Krátko povedané, podľa odborníka ide o mladú študentku s vážnou psychickou poruchou. Prečo vážnou? Pretože autisti nie sú schopní rozpoznať, čo je dobro a čo je zlo. „Oni nechápu, čo je spravodlivosť,“ zdôraznil Matýs v rozhovore pre server Info.cz. Písali sme TU.

A práve proti slovám Matýsa sa Třešňák ohradil.

„Ubehlo tuším niečo vyše dvoch rokov, keď som sa na tomto mieste ohradzoval proti výrokom šéfa Asociácie detskej a dorastovej psychiatrie a tiež šéfa detskej sekcie Psychiatrickej spoločnosti Jaroslava Matýsa v Reflexe, kde sa dehonestujúcim spôsobom vyjadroval o rodinách detí s poruchou autistického spektra (ďalej PAS).

Následne vznikla proti Matýsovi petícia, ktorej požiadavku odborná spoločnosť vyriešila akýmsi dohovorom. V neformálnych rozhovoroch mi známi psychiatri hovorili, že jeho pozícia v odborných štruktúrach je bohužiaľ príliš silná,“ píše.

„Ja však dúfam, že po tom, ako dal doktor Matýs teraz o PAS ďalší rozhovor na Info.cz, tá pozícia musí zákonite slabnúť. O ľuďoch s PAS a ich rodinách totiž nielen znovu hovorí zraňujúcim spôsobom, bez rešpektu a elementárnych ohľadov. Preukazuje navyše odbornú zaostalosť za súčasným stavom vedeckého poznania PAS a tiež nerešpektovanie základných etických pravidiel lekárskej profesie,“ poukazuje Třešňák.

„Nechcem z tohto príspevku urobiť elaborát, takže len pár bodov, čo mi na spomenutom rozhovore o klimatickej aktivistke Grete Thunbergovej pripadá mimo normy slušnosti a odbornosti: spôsob hodnotenia vnútorného života človeka, ktorého pozná doktor Matýs len z televíznych záberov, je od odborníka na duševné zdravie neakceptovateľný. Opiera sa len o fakt diagnózy, dojmy a predsudky, pletie do toho svoje ideologické hodnotenie mladej generácie. Greta T. je rovnako ako ktokoľvek iný jedinečná bytosť, nie exemplár diagnózy,“ pokračuje.

„Paušalizujúce výroky o PAS – typu ,Oni nerozpoznajú, čo je dobro a čo je zlo.‘ ,Oni nechápu, čo je spravodlivosť.‘ ,Neprežívajú smútok ani radosť‘ – sú lživé, silno stigmatizujúce a poškodzujú verejný obraz ľudí s PAS,“ podotýka Třešňák.

„Tvrdenie, že ,normálny‘ človek verejne neprizná svoju diagnózu, ide proti všetkým destigmatizačným snahám súčasnej psychiatrie,“ uvádza ďalej.

„Zaviňovanie rodičov je historickým rezíduom diagnózy PAS, ktoré ukazuje, že odborné uvažovanie MUDr. Matýsa zostalo väzieť hlboko v minulom storočí,“ dodáva.

„Summa summarum – pán doktor Matýs svojim pacientom nerozumie, dotýka sa ich dôstojnosti a nectí etické pravidlá. Vzhľadom na jeho oficiálne funkcie v oblasti duševného zdravia očakávam silnú reakciu odborníkov,“ uzatvára Třešňák.

Zdroj: Facebook/Petr Třešňák

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Analytik Koršňák: Priemysel sa zotavuje, úroveň vlaňajška ešte ale nedosiahol

Produkcia priemyslu sa v júni ďalej zotavovala, najmä v autosektore. Uviedol to v komentári k júnovej priemyselnej produkcii analytik UniCredit Bank Czech...

Bratislava: Dopravný podnik nemá zdroje na nákup nových autobusov

Dopravný podnik Bratislava (DPB) nemá v súčasnosti vyhradené investičné kapitálové zdroje na plánovaný nákup nových autobusov. Potvrdil to dopravca s tým, že...

Po Mamojkovi je na Ústavnom súde voľné miesto. Kto je kandidátom vládnej koalície?

V koalícii zatiaľ nie je dohoda na tom, ktorých kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR bude preferovať pri voľbe v parlamente....

Kauza Kyselica: Poslanci sa môžu pýtať na podrobnosti v septembri, opozícia nedala Výboru podnet

Poslanci by sa mohli na kauzu pôsobenia Lukáša Kyselicu (OĽANO) vo Vojenskom spravodajstve (VS) počas volebnej kampane pýtať na riadnom zasadnutí Osobitného...

Rezort diplomacie vyzval Lukašenka na dodržiavanie princípov demokracie

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR vyzvalo bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na dodržiavanie základných princípov demokracie a slobody slova. Informoval...

Štátna cesta v Strečne je uzavretá v oboch smeroch, došlo tam k nehode

Tri zranené osoby si vyžiadala pondelňajšia dopravná nehoda na ceste I/18 v katastri Strečna. Na mieste zasahujú hasiči, štátna cesta je uzavretá v oboch...

Izrael zasiahol pozorovateľské stanovište Hamasu v pásme Gazy

Izraelské lietadlá v nedeľu večer pri nálete zasiahli pozorovateľské stanovište hnutia Hamas na severe palestínskeho pásma Gazy. Nálet bol odvetou Izraela za...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,599 +3 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,866 Infikovaných 702 Last updated: 10. augusta 2020 - 13:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky