Gretu zhodnotil psychiater, súdny znalec. Čo zistil? To radšej nečítajte

28. 9. 2019 9:36

Uznávaný psychiater, predseda českej Asociácie detskej a dorastovej psychiatrie a súdny znalec Jaroslav Matýs zhodnotil vystupovanie švédskej stredoškolskej aktivistky Grety Thunbergovej, ktorá sa netají tým, že trpí Aspergerovým syndrómom. To podľa Matýsa znamená, že jej chýbajú niektoré schopnosti, ktorými inak ľudia bežne disponujú. A prejavuje sa to na jej myslení aj správaní.

Gretu zhodnotil psychiater, súdny znalec. Čo zistil? To radšej nečítajte
Foto: TASR
Popis: Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová

Greta Thunbergová vystúpila na summite OSN a vynadala svetovým lídrom, že jej ukradli detstvo, že nerobia dosť v boji proti klimatickým zmenám, a preto musela ona začať štrajkovať a ísť tisíce kilometrov cez more, aby politikom povedala, že ich mladí ľudia sledujú a už im nedovolia otáľať v boji proti klimatickým zmenám.

Po jej prejave Matýs konštatoval, že ide o mladú, nezrelú dievčinu s autistickými problémami bez akéhokoľvek sociálneho cítenia. Krátko povedané, podľa odborníka ide o mladú študentku s vážnou psychickou poruchou. Prečo vážnou? Pretože autisti nie sú schopní rozpoznať, čo je dobro a čo je zlo. „Oni nechápu, čo je spravodlivosť,“ zdôraznil Matýs v rozhovore pre server Info.cz.

Zo svojej praxe vie, že niektorí autisti sú dobrí, iní zlí a všetci sa vedia upnúť na jedinú tému, ktorú rozvíjajú. V takej chvíli by im ľudia z ich okolia mali povedať, že všetko má svoje hranice a že sa treba venovať aj iným veciam. Rodičia Grety Thunbergovej však toto upnutie sa k jednej téme nezachytili včas a neskôr bude ťažké mladej žene vysvetliť, že sa nemôže upínať na jedinú tému. Toto upnutie sa na jedinú tému so sebou vraj často nesie aj paranoidné správanie. Až 70 percent autistov je paranoidných. A psychiatri vraj dobre vedia, že s paranoidnou osobu sa nedohodnete.

Toto všetko vraj Matýs vie, hoci Gretu Thunbergovú nikdy osobne nestretol ani neliečil.

„Ja robím súdneho znalca už mnoho rokov. Na prvý pohľad skutočne nespoznáte psychopatov, alebo skôr sociopatov, ktorí týrajú svoje rodiny. Ani tých, ktorí sú vo vedení firiem a týrajú zamestnancov. Čo sa však dá spoznať veľmi rýchlo, je práve diagnóza Grety. Takže som rovnaký ako automechanik, ktorý roky pozná svoju prácu, a keď si to auto vypočuje, tak povie: toto je pokazená prevodovka. A každý skúsený psychiater alebo klinický psychológ by tu spoznal to, čo vidím ja. Rozhodne by to teda spoznať mal,“ vysvetlil.

Matýs okrem iného sledoval, či sa počas svojho prejavu aspoň trochu usmiala.

„Nielen usmiala, ale skutočne smiala sa. A to je ďalší typický znak tejto vážnej choroby, aj keď aj ten samotný chýbajúci úsmev je varovné znamenie. Keď sa taký človek raduje, je to veľmi krátke, sekundové. Ani smútok, ani radosť neprežívajú, emócie sú ploché. Naopak dlhé sú úzkostné poruchy. Hlavne však k sebe samému. Nie k okoliu. Oni majú strach hlavne sami o seba. A Greta ho prežíva. Má úzkosť samu o seba,“ vyložil svoj pohľad psychiater.

Ak sa dnes mladí ľudia z rôznych kútov sveta identifikujú práve s Gretou Thunbergovou, mali by vraj toto všetko vedieť, aby bol ich obraz tejto mladej ženy komplexný. Tento predsa len komplexnejší obraz Grety Thunbergovej by vraj mali mať na mysli aj politici, ktorí s dievčinou diskutujú.

Upozornil: „Viete, mne bytostne prekáža, že politici, ktorí sa s ňou stýkajú, neprekonzultujú celý problém s odborníkmi na túto problematiku a nedajú tomu rozumný rámec. Mali by povedať: ,Ďakujeme, že ste nás na to upozornili, chápeme, že máte, Greta, len čierne a biele videnie, ale takto svet nefunguje a nemôže fungovať.‘“

Pokiaľ to niekto nehovorí jasne a nahlas a namiesto toho sa stavia za slová Grety, fakticky zneužíva chorú dievčinu. Greta Thunbergová by podľa Matýsa potrebovala odbornú pomoc.

„Nielen ona. Celá tá rodina. To totiž nie je len o dieťati, ale oveľa podstatnejší sú tí rodičia. Lenže mnohokrát sú to rodičia, ktorí asi chcú cítiť publicitu. Herci. Veľmi často sa s tým stretávam aj vo vlastnej ordinácii. Kto ten sociálno-ekonomický kontext vysvetlí Grete v rodine? Neviem. Len viem, že sa veľmi ťažko napráva, čo sa u malého autistu zanedbá a v čom sa mu nedajú hranice,“ zdôraznil psychiater, predseda českej Asociácie detskej a dorastovej psychiatrie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

15:53 Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

Dvaja muži, ktorí mali v nedeľu (8. 12.) nadránom v bratislavskom Starom Meste napadnúť a usmrtiť 22…