streda, 20 októbra, 2021
8.7 C
Bratislava
ÚvodArénaVIDEO Pollák o rómskych deťoch: Na Slovensku skončia v špeciálnej škole, v...

VIDEO Pollák o rómskych deťoch: Na Slovensku skončia v špeciálnej škole, v Anglicku sú z nich vysokoškoláci

S nastolením problému vzdelávania rómskych detí vystúpil v Európskom parlamente a pýtal sa priamo budúcej eurokomisárky, ktorá bude mať zodpovednosť aj za vzdelávanie rómskych detí, Maryie Gabrielovej.

Zdroj: Facebook/Peter Pollák

Európska komisia v súčasnosti vedie konania voči trom členským krajinám za neoprávnené umiestňovanie rómskych detí do segregovaných špeciálnych škôl s mentálnym postihnutím, uvádza do problému.

Slovenský europoslanec Peter Pollák (kandidoval za OĽaNO) sa Gabrielovej spýtal, kedy Európska únia zrovnoprávni vzdelávacie systémy tak, aby aj deti z osád na Slovensku mohli získať vzdelanie.

„Ako chcete presvedčiť členské krajiny, aby nastavili svoje vzdelávacie systémy tak, aby každé dieťa vrátane rómskeho malo prístup ku kvalitnému vzdelaniu, aby raz mohlo využiť svoje znalosti a zručnosti a uplatniť sa na pracovnom trhu,“ obrátil sa europoslanec na budúcu komisárku.

„Roky o tom hovoríme, ako je ťažké integrovať rómske deti do klasických vzdelávacích systémov. Potrebujeme experimentovať,“ vysvetľuje Maryia Gabriel a má na mysli projekt Inschool.

Europarlament Zdroj: TASR

Táto odpoveď však Polláka neuspokojila a na jej odpoveď okamžite zareagoval:

„Ako môžeme zatlačiť na členské krajiny, aby zmenili svoje vzdelávacie systémy, aby každé – aj to rómske dieťa – bolo v každej krajine úspešné?“

„Povedali ste to veľmi dobre. Vyvíjaním tlaku na členské krajiny,“ odobruje jeho návrh.

„Je načase, aby sme po 20 rokoch experimentovania spustili systémové zmeny,“ uzatvára príspevok na sociálnej sieti europoslanec.

Navrhuje zmeniť legislatívu, aby každé dieťa aj to najchudobnejšie získalo kľúč od zamestnania. „A tým kľúčom je kvalifikácia,“ dodáva Peter Pollák.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 20. októbra 2021 - 01:54 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img