piatok, 18 septembra, 2020
20.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Dlho u Sulíka nevydržal! Z kandidátky SaS odstupuje Mika. Čítajte list, ktorý...

Dlho u Sulíka nevydržal! Z kandidátky SaS odstupuje Mika. Čítajte list, ktorý poslal liberálom

“Na vlastnej koži som pocítil intrigy a ohováranie zo strany takzvaného Demokratického jadra SaS. Preto som prijal slobodné a zodpovedné rozhodnutie.

Mika naďalej ostáva sympatizantom strany

Dnešným dňom som predsedovi strany SaS Richardovi Sulíkovi oznámil, že odstupujem z kandidatúry na poslanca NR SR v nadchádzajúcich parlamentných voľbách,” napísal Mika s tým, že aj naďalej ostáva sympatizantom strany.

Mika v liste uviedol, že ponuku Sulíka kandidovať prijal preto, aby spoločnými silami vrátili krajinu ľuďom. “Mrzí ma, že v dnešnej dobe už nie sú podstatné výsledky, ani logické zdôvodnenia kritických otázok.

Bývalý riaditeľ Markízy a RTVS Václav Mika počas tlačovej konferencie strany SaS pri príležitosti predstavenia kandidátky strany do parlamentných volieb 30. septembra 2019 v Bratislave. Zdroj: TASR

Dnes často rozhoduje len emócia a obraz, ktorý chce niekto účelovo o vás vytvoriť napriek tomu, že máte jasnú profesionálnu osobnú históriu, s ktorou nemáte problém byť konfrontovaný,” doplnil.

Sulík: Zrelé rozhodnutie zdatného manažéra

Rozhodnutie Václava Miku považuje Richard Sulík “za zrelé rozhodnutie zdatného manažéra, ktorý veľmi rýchlo zistil, v akom prostredí sa nachádzame.”

Šéf liberálov reakcii na odstúpenie Miku ďalej uviedol, že “sme svedkami krágľovania úspešnejších- po Jozefovi Mihálovi a pokusoch o Luciu Nicholsonovú a Juraja Drobu samozvané Demokratické jadro namierilo hľadáčik na neho. Mrzí ma, že oblasť kultúry zostane nateraz nepokrytá a verím, že vízie pána Miku o slobodných médiách a verejnoprávnej RTVS sa podarí naplniť. Pochopil som však, že najskôr je potrebné spraviť si najskôr poriadok doma.”

List Václava Miku adresovaný členom strany v plnom znení:

Vážený pán generálny tajomník,

nižšie Vám posielam list pre členov SaS a prosím o jeho rozposlanie.

Vážení členovia strany Sloboda a Solidarita,

som presvedčený, že Slovensko a jeho občania si zaslúžia žiť v slobodnej a férovej krajine, kde im štát nehádže polená pod nohy, ale vytvára podmienky pre ich rozvoj.

Prijal som ponuku Richarda Sulíka uchádzať sa o hlasy vo voľbách, aby sme spoločnými silami vrátili našu krajinu ľuďom. Vo svojich rozhodnutiach som bol vždy absolútne slobodný. Aj prijatie ponuky od strany Sloboda a Solidarita bolo mojím slobodným rozhodnutím s jasným cieľom – pomôcť Slovensku a jeho obyvateľom.

Záleží mi na tom, aby SaS bola úspešná, aby sa stala súčasťou zmeny, po ktorej všetci túžime, a ktorú Slovensko tak akútne potrebuje. Dosiahnutie tohto cieľa je o to naliehavejšie, keď si uvedomíme, že proti nám stoja fašisti, extrémisti, a už aj Harabin a pohrobkovia temnej mečiarovskej éry.

Nikdy som politiku nevnímal ako výťah k moci a ani som to nepotreboval. Bola pre mňa prostriedkom na realizovanie projektov, z ktorých mali úžitok všetci. Preto som vždy verejný záujem nadraďoval nad svoj osobný záujem. A tak som sa k verejnej funkcii správal napríklad aj v RTVS, bez ohľadu na to, koho hlasmi som bol zvolený za generálneho riaditeľa.

Po predstavení kandidátnej listiny sa však pre niektorých členov SaS stalo moje meno zástupným problémom, prostredníctvom ktorého je spochybňovaná kandidátka navrhnutá Richardom Sulíkom. Na vlastnej koži som pocítil intrigy a ohováranie zo strany takzvaného Demokratického jadra SaS. Preto som prijal slobodné a zodpovedné rozhodnutie. Dnešným dňom som predsedovi strany Sloboda a solidarita Richardovi Sulíkovi oznámil, že sa odstupujem z kandidatúry na poslanca NR SR v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.

Za dlhé roky môjho verejného pôsobenia som vždy okolo seba dokázal vytvoriť kvalitný tím, za ktorým bolo vidieť výsledky. Zároveň som dokázal, že viem čeliť tlakom, konfrontáciám a nikdy som nepodľahol mocným. Bez týchto vlastností by sa nám nikdy nepodarilo dosiahnuť výborné výsledky a zachovať si nezávislosť. Záverom mi preto dovoľte byť osobný. Mrzí ma, že v dnešnej dobe už nie sú podstatné výsledky, ani logické zdôvodnenia kritických otázok. Dnes často rozhoduje len emócia a obraz, ktorý chce niekto účelovo o vás vytvoriť napriek tomu, že máte jasnú profesionálnu osobnú históriu, s ktorou nemáte problém byť konfrontovaný.

Strana Sloboda a Solidarita má nepochybne kvalitný program. Slovensko presne taký dnes nevyhnutne potrebuje. Mám úprimný záujem, aby ho SaS mohla pretaviť do reality ako plnohodnotný silný partner spolupracujúcich demokratických strán.

Dovoľte mi poďakovať za dôveru a podporu, ktorú mi Richard Sulík a mnohí ďalší členovia strany prejavili navrhnutím na kandidátnu listinu do parlamentných volieb. Moje dnešné rozhodnutie nemení nič na fakte, že naďalej ostávam sympatizantom strany Sloboda a solidarita.

Držím vám všetkým palce v predvolebnej kampani, aby sa po voľbách SaS stala silnou a pevnou súčasťou novej demokratickej vlády.

Ďakujem a prajem každému jednému z vás všetko dobré.

S pozdravom

Václav Mika

Konečnú podobu kandidátky schvália v sobotu

Exriaditeľ RTVS tiež poďakoval za dôveru a podporu Sulíkovi, ako aj ďalším členom strany. Uviedol, že SaS má kvalitný program, ktorý Slovensko potrebuje.

Sulík predstavil Miku ako súčasť kandidátky v pondelok (30. 9.). Konečnú podobu kandidátky budú členovia SaS schvaľovať na sobotňajšom (5. 10.) nominačnom Kongrese strany.

Lídrom Sulíkovho návrhu kandidátky má byť on sám, po ňom nasleduje europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Medzi prvými 15 menami jeho návrhu je aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Nie sú však medzi nimi členovia platformy Demokratické jadro SaS Ľubomír Galko, Jozef Rajtár či Natália Blahová.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Výročie vzniku prvej SNR: Kollár vyzval politikov na spoluprácu. Sú ťažké časy, musíme sa zomknúť, uviedol

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) vyzval politikov na spoluprácu. Urobil tak v prejave počas piatkových osláv 172. výročia vzniku prvej Slovenskej...

Prokurátor navrhuje väzobné stíhanie pre exriaditeľa KÚ FS Makóa

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku návrh na väzobné stíhanie bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej...

Český Ústredný krízový štáb obnovuje svoju činnosť, potvrdil Babiš

Český Ústredný krízový štáb (ÚKŠ) po viac ako troch mesiacoch obnoví svoju činnosť. Rozhodnutie bolo prijaté v období, keď ČR zaznamenáva rekordné...

Akcia Zeus: NAKA zaistila viac ako tisíc rastlín marihuany a samopal s nábojmi

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zaistila vo štvrtok (17. 9.) vo večerných hodinách v Komárne drogové laboratórium. Policajti v rámci policajnej akcie Zeus...

Očakáva sa asi 20-percentný týždenný nárast počtu nakazených. Situácia sa postupne zhoršuje, uviedol Krajčí

Aktuálna situácia na Slovensku týkajúca sa nového koronavírusu sa postupne zhoršuje. Rastie počet červených aj oranžových regiónov, ktorých je zhodne po 14....

Bratislavský RÚVZ zmierňuje reštrikčné opatrenia na hromadných podujatiach

V Bratislavskom kraji sa zmierňujú reštrikčné opatrenia na hromadných podujatiach. Na športových a kultúrnych akciách s výlučne sediacim obecenstvom bude od soboty (19. 9.)...

Cichanovská vystúpila cez videoprenos v Rade OSN pre ľudské práva

Líderka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská vystúpila v piatok prostredníctvom videoprenosu v Rade OSN pre ľudské práva. Vo svojom prejave žiadala, aby bieloruské...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,256 +235 Dnes Úmrtí 39 Uzdravení 3,390 Infikovaných 2,827 Last updated: 18. septembra 2020 - 19:08 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky