sobota, 31 júla, 2021
20.6 C
Bratislava
ÚvodArénaKĽDR nie je ochotná rokovať s USA, dokým neskoncujú s nepriateľskou politikou

KĽDR nie je ochotná rokovať s USA, dokým neskoncujú s nepriateľskou politikou

Sevreokórejský rezort diplomacie sa takto vyjadril deň po tom, ako vo Švédsku stroskotali pracovné rokovania USA a KĽDR o denuklearizácii Kórejského polostrova, píše agentúra Jonhap.

Pchjongjang obvinilo Washington zo zneužitia týchto rokovaní na svoje vlastné politické záujmy a dodal, že je “neopodstatnené” tvrdiť, že obe krajiny sa pri rokovacom stole opäť stretnú v nasledovných týždňoch, čo v sobotu naznačili USA.

“USA neurobili nič pre to, aby sa na tieto rokovania pripravili, sledovali len vlastné záujmy tým, že rozhovory s KĽDR využili pre svoju domácu politiku,” uviedol severokórejský rezort diplomacie.

“Osud dialógu USA s KĽDR je v rukách Washingtonu, pričom posledný termín je do konca tohto roka,” dodal rezort.

Zástupcovia rezortov diplomacie KĽDR i USA sa v sobotu stretli pri Štokholme, aby obnovili rokovania o denuklearizácii Kórejského polostrova. Išlo o prvé jadrové rozhovory predstaviteľov oboch strán od konca februára, keď sa na summite vo vietnamskej metropole Hanoj stretli americký prezident Donald Trump a severokórejský vodca Kim Čong-un.

Hanojský v poradí už druhý summit Trumpa s Kimom sa však pre ich vzájomné názorové rozdiely skončil neúspechom.

Kolaps najnovších rokovaní vo Švédsku oznámil v sobotu severokórejský vyjednávač Kim Mjong-kil, ktorý pri Štokholme rokoval so svojim americkým náprotivkom Stephenom Biegunom.

Kim Mjong-kil z kolapsu obvinil USA, ktoré podľa jeho slov na rokovania neprišli s ničím novým, nevzdali sa svojho “starého prístupu” voči KĽDR, a to podľa jeho slov spôsobilo, že rokovania neviedli k “nijakému výsledku”, pripomína agentúra AFP.

Washington naopak vo svojej reakcii uviedol, že obe strany si “dobre podiskutovali”.

Hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Morgan Ortagusová povedala, že výroky o kolapse rokovaní zo strany KĽDR neodrážali “obsah ani náladu” tejto 8,5-hodinovej diskusie. 

Dodala tiež, že Washington akceptoval pozvanie Švédska, aby sa o dva týždne zúčastnil na ďalšom kole rozhovorov.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,581 Úmrtí 12,536 Uzdravení 379,498 Infikovaných 547 Last updated: 31. júla 2021 - 05:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -