piatok, 30 júla, 2021
30.8 C
Bratislava
ÚvodArénaVoľby v Portugalsku potvrdili očakávania, vyhrala strana premiéra Costu

Voľby v Portugalsku potvrdili očakávania, vyhrala strana premiéra Costu

Socialisti, ktorí boli považovaní za favoritov hlasovania, získali 36-40 percent hlasov, čo nebude stačiť na zostavenie väčšinovej vlády. Informovala o tom agentúra AP.

Jednou z hlavných výziev stojacich pred novou vládou bude blížiaci sa brexit, keďže Británia je pre Portugalsko jedným z hlavných exportných trhov.

Kabinet premiéra Costu vládol aj doposiaľ ako menšinový a pri schvaľovaní legislatívy v parlamente sa musel spoliehať na menšie ľavicové strany. V uplynulom volebnom období takto spolupracoval s Portugalskou komunistickou stranou (PSP) a s radikálnym Ľavým blokom (BE).

Najväčšiemu konkurentovi vládnucich socialistov, konzervatívnej Sociálnodemokratickej strane (PSD), odovzdalo hlas približne 24-28 percent voličov. Ľavý blok zaznamenal podporu 9-12 percent a komunisti 5-7 percent, vyplýva z exit pollov.

Voľby v Portugalsku tradične sprevádza relatívne nízka účasť, tento raz k hlasovacím urnám zrejme pristúpila len približne polovica oprávnených voličov, čo by bolo historické minimum.

Socialista Costa sa stal portugalským premiérom v roku 2015 z prísľubom ukončenia úsporných opatrení zavedených v období finančnej krízy, keď Portugalsko potrebovalo medzinárodný záchranný program. Krajina v posledných rokoch zažila ekonomické oživenie spojené s výrazným poklesom nezamestnanosti.


      

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,581 +44 Dnes Úmrtí 12,536 Uzdravení 379,498 Infikovaných 547 Last updated: 30. júla 2021 - 16:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -