streda, 16 júna, 2021
19.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Turecko plánuje inváziu a zaútočí na Sýriu, potvrdil Biely dom

Turecko plánuje inváziu a zaútočí na Sýriu, potvrdil Biely dom

Erdogan pripomenul, že vytvorenie bezpečnostnej zóny je kľúčové na neutralizáciu hrozby, ktorú predstavujú Strana kurdských pracujúcich (PKK) a kurdské Oddiely ľudovej obrany (YPG) podporované Spojenými štátmi. Zóna podľa prezidentskej kancelárie vytvorí aj podmienky na návrat sýrskych utečencov.

Turecký prezident podľa DPA takisto vyjadril znepokojenie v súvislosti s neúspechom americkej armády a úradov naplno realizovať závery vyplývajúce z dohody medzi USA a Tureckom.

Erdogan ešte v soboru oznámil, že Turecko uskutoční v najbližšom čase pozemnú aj vzdušnú operáciu v severovýchodnej Sýrii východne od rieky Eufrat v oblasti, kde chcú obe krajiny zriadiť bezpečnostnú zónu.

Proti týmto vyhrážkam demonštrovali v nedeľu v prevažne kurdskej oblasti na hraniciach so Sýriou tisícky ľudí, napísala agentúra AFP.

Turecko a Spojené štáty, ktorí sú spojencami v NATO, sa v auguste dohodli na zriadení nárazníkovej zóny na severe Sýrie, aby zaistili, že sýrski kurdskí militanti nebudú operovať v blízkosti hranice s Tureckom.

Podľa Turecka, ktoré mieni nad zónou prevziať kontrolu, však jej zriaďovanie prebieha pomaly. Ankara chce, aby sa zóna rozprestierala do hĺbky 30 kilometrov sýrskeho územia a opustili ju bojovníci YPG. Erdogan opakovane pohrozil, že uskutoční v Sýrii jednostrannú operáciu proti YPG, ak sa bude vznik nárazníkovej zóny odkladať.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,087 +49 Dnes Úmrtí 12,446 +5 Dnes Uzdravení 377,425 Infikovaných 1,216 Last updated: 16. júna 2021 - 00:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -