Najväčšie varovanie pre Európu? Turecko! Moravec si vypočul temné slová

  0
  Jacques Rupnik, francúzsky historik a politológ (Autor: archív JR)

  Moravec otvoril debatu otázkou o brexite. Kedy a ako Veľká Británia opustí EÚ?

  Fischer hneď na úvod varoval pred využívaním referenda. Toto referendum rozštiepilo britskú spoločnosť a tamojšia politická scéna dodnes nenašla zhodu na tom, ako postupovať ďalej. „Pripomeňme si, aký klamlivý inštrument je referendum v zastupiteľskej demokracii a jeho použitie,“ varoval Fischer.

  Neskôr dodal, že EÚ si vlastne stále nepovedala, ako chce pokračovať.

  Radičová uviedla, že nech už brexit dopadne akokoľvek, bude to pre EÚ vždy zlé. Zvlášť, ak sa európske spoločenstvo nepoučí.

  „… nič to nemení na fakte, že či bez dohody, alebo s dohodou, je to veľmi zlá správa pre Európsku úniu ako celok,“ povedala Radičová.

  „Obávam sa trochu… že sa Európska únia a členské štáty nepoučia z tohto príbehu dostatočne na to, aby začali veľmi otvorene pomenúvať, prečo k tomu prišlo, kde sa stali chyby, čo vieme napraviť a ako spolu pôjdeme ďalej. Pretože držať sa pokope preto, že nejaký jeden mi ukradol kýblik na pieskovisku, nie je dobrý spôsob udržiavania sa v Európskej únii,“ varovala.

  Potom doplnila, že rôzne členské štáty vstupovali do EÚ s rôznymi cieľmi. Jedni v EÚ videli len voľný trh pre lepší obchod, ale iní chceli vytvoriť Spojené štáty európske. Tretia skupina štátov zostala medzi týmito predstavami na pol cesty.

  Členské štáty EÚ by si podľa nej mali povedať, ako veľmi a na akej báze sa chcú spojiť – na úrovni ekonomickej, na úrovni právneho štátu alebo na kultúrnej úrovni.

  Iveta Radičová

  Iveta Radičová. Zdroj: TASR

  Politológ Rupnik varoval, že prípadný odklad brexitu by nič nevyriešil. „Odklad sám osebe nič nerieši. Odklad vám len dáva možnosť neriešiť problém, takže sa odloží,“ povedal.

  „Máme tu jednoducho tú vládnu stranu, ktorá sa rozpadá. Z Konzervatívnej strany sa stala strana brexitu,“ upozornil s tým, že opoziční labouristi sú v otázke brexitu tiež rozdelení a nie je isté, či by predčasné voľby opozičnej ľavici pomohli. „Ale je pravda, že táto vláda nemôže ďalej pokračovať,“ vyhlásil politológ.

  „Referendum sa ukázalo ako nešťastné riešenie, ale je to riešenie. Potom to ide do parlamentu a parlament sa ukázal neschopný to riešiť,“ pokračoval. „… je to problém pre súdržnosť britského kráľovstva… a je to tiež problém krízy demokracie, pretože keď parlamentná demokracia ukáže, predvedie to, čo teraz predviedla v tej otázke brexitu… to je najstaršia parlamentná demokracia v Európe a na svete a toto predvedie,“ zdvihol varovne prst Rupnik.

  Zdôraznil, že sa Veľká Británia a EÚ musia vzájomne dohodnúť. Ale dohodnúť sa musia tiež štáty EÚ medzi sebou. Podľa Rupnika musia nájsť aj politickú zhodu, pretože musia spoločne riešiť politické problémy, ktoré nás ovplyvňujú.

  „Dnes najdôležitejšia vec a varovanie pre Európu je to, čo Turecko vykonalo zásahom voči Kurdom. Priamo vtrhli do Sýrie po dohode s americkým prezidentom, ktorý tomu dal zelenú… Tým sa destabilizuje naše prostredie. Jediným spojencom Západu v tejto oblasti proti džihádistom boli práve Kurdi. To boli jediní, ktorí proti nim bojovali. Tí dnes dostávajú, aby som tak povedal, na frak od Turkov, ktorí nám hovoria: ,Ak sa vy Európania budete sťažovať na to, že my tu porušujeme nejaké spojenectvo… tak my ich (utečencov – pozn. red.) tu máme 3,5 milióna, povedzte koľko.‘ Toto je to vydieranie, toto je susedstvo, v ktorom žijeme,“ varoval Rupnik.

  Americký prezident Donald Trump

  Americký prezident Donald Trump. Zdroj: TASR

  Aby sme nielen tomuto vydieraniu dokázali čeliť, musia politici EÚ hľadať spoločné politické odpovede. Inak sa tiež môže stať, že nastúpia národoveckí populisti. Rupnik upozornil, že národovecký populizmus tu je, ale jeho nástup nie je nezadržateľný.

  Zdôraznil, že Európska únia okrem spoločných ekonomických záujmov stojí tiež na zdieľaných hodnotách právneho štátu.

  Radičová dodala, že pred nami stoja veľké výzvy. Jednou z nich je nástup priemyselnej revolúcie 4.0, v ktorej príde mnoho ľudí o prácu, ale zároveň sa vytvoria nové pracovné pozície. Ďalšou témou je bezpečnosť, a to jednak klasická bezpečnosť, jednak kybernetická bezpečnosť. Ďalší problém predstavuje podľa Radičovej prehlbovanie ekonomických rozdielov medzi ľuďmi. Najbohatší ľudia sa vzďaľujú svojim spoluobčanom a nemalá časť spoločnosť neverí, že má šancu si polepšiť, vylepšiť svoje postavenie, keď bude tvrdo pracovať.

  A ak EÚ nebude schopná na tieto otázky odpovedať, národoveckí politici budú len silnieť. Skrátka, ľudia okolo seba vidia príliš veľa neistôt a chcú mať aspoň niečo, na čom môžu stavať. A národoveckí politici im to, na čom môžu stavať, dávajú. Ponúkajú štát, často riadený vládou silnej ruky, ktorý však občanom poskytne určitú stabilitu.

  Keď sa znovu dostal k slovu Fischer, konštatoval, že nás ohrozuje aj výrazné starnutie spoločnosti a miestami veľmi zanedbané životné prostredie. Oboje musíme riešiť, aby sme v budúcnosti mali kde žiť.

  Reláciu nájdete na webe ČT.

   

  - Reklama -