Strany vytvoria aj spoločný kampaňový štáb a spoločný volebný program.
“Kandidáti na spoločnej kandidátnej listine musia akceptovať hodnotové rozdiely strán a navzájom nemôžu viesť antikampaň. Strany zabezpečia kvóty aj pre kandidátov iných národností. Úspešní kandidáti po voľbách v parlamente vytvoria spoločný poslanecký klub,” uvádza sa v stanovisku strán.
Spoločný návrh ešte prerokujú predsedníctva jednotlivých strán. “Ak predsedníctva návrh prijmú pozitívne, strany s ďalšími stranami budú rokovať spoločne,” dopĺňajú v stanovisku.
Predsedníctvo by mali mať obe strany v priebehu budúceho týždňa.
“Potom musia ešte republikové rady strán odsúhlasiť kandidátku,” ozrejmil predseda Mosta-Híd Béla Bugár. S ostatnými stranami budú podľa jeho slov rokovať až po spoločnej dohode.
Bugár dodal, že na rokovanie pozvú minimálne hnutie Spolupatričnosť.
Na otázku, či mu neprekáža ich podmienka z minulosti, aby na spoločnej kandidátke maďarských strán nebol on, ani niektorí iní členovia Mosta-Híd odpovedal, že je to v poriadku.
“Napriek tomu ich môžeme pozvať na rokovanie. Ak budú mať znova túto podmienku, to je ich problém, nie náš,” dodal.
“Informáciu o stave ich rokovania berieme na vedomie,” reagoval predseda Maďarského fóra a nezaradený poslanec Zsolt Simon. Pripomenul, že MF nepôjde do žiadnej spolupráce, v ktorej bude Bugár.
Cieľom jeho strany je podľa neho vytvoriť pre maďarských voličov alternatívu, ktorá nepôjde do volieb so Smerom-SD.
Na otázku, či bude Maďarské fórum spolupracovať s hnutím Összefogás-Spolupatričnosť aj bez SMK odpovedal, že naďalej rokujú. MF je však podľa jeho slov pripravené ísť do volieb aj samostatne.
Predpokladá, že MF sa s hnutím stretne začiatkom budúceho týždňa. Spolupatričnosť chcela počkať na rozhodnutie SMK.
Maďarské aj ďalšie menšinové strany rokovali o prípadnej predvolebnej spolupráci už počas leta. Spomínali sa viaceré možné spolupráce, napokon sa dohodli tieto tri strany.
Rokovali aj ďalšie dva subjekty Maďarské Fórum a vznikajúce hnutie Spolupatričnosť.
Predseda Mosta Béla Bugár nedávno vyhlásil, že riziko prepadu hlasov a straty zastúpenia národnostných menšín v parlamente si uvedomujú. Aj preto nezabuchli dvere za možnosťou spolupráce s SMK. Nie však na báze klasickej koalície.