nedeľa, 17 januára, 2021
-3.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Administratívne dáta môžu pomôcť pri odhaľovaní nelegálnej práce

Administratívne dáta môžu pomôcť pri odhaľovaní nelegálnej práce

Inšpektoráty práce v súčasnosti pri výbere kontrolovaných subjektov vychádzajú z doterajších skúseností alebo z podnetov, avšak nevyužívajú ekonomické údaje o zamestnávateľoch.

S využitím týchto údajov pri cielení kontrol je podľa inštitútu možné odhaliť viac nelegálne zamestnávajúcich subjektov už pri tretinovom počte kontrol.

Miera podozrenia z nelegálneho zamestnávania je podľa analýzy vyššia pre určité subjekty. Ide konkrétne o subjekty, ktoré majú sídlo v Bratislavskom kraji, majú dlhy voči štátu, nižší počet zamestnancov, vyšší počet pracovníkov na dohodu, zahraničných alebo medzinárodných vlastníkov a tiež tie, ktoré sú mladšie.

“Naopak, na mieru podozrenia nemajú výrazný vplyv výsledky kontrol nelegálneho zamestnávania z predchádzajúceho roku, informácie o cudzincoch medzi pracovníkmi ani mzdy, ktoré subjekt vypláca,” konštatuje sa v analýze inštitútu.

Medzi hlavné obmedzenia tohto modelu patrí nedostupnosť dát o pobočkách a prevádzkach zamestnávateľov. Výstupy z analytického modelu poskytol ISP Národnému inšpektorátu práce.

Popri využití dostupných údajov pri cielení kontrol odporúča systematicky zbierať štruktúrované údaje o vykonávaných kontrolách, vrátane údajov o prevádzkach zamestnávateľov.

V analýze sa aplikujú moderné metódy strojového učenia na vyhľadanie zamestnávateľov podozrivých z nelegálneho zamestnávania, pričom stavia na dostupných údajoch o minulých kontrolách nelegálneho zamestnávania, o počte a štruktúre pracovníkov, ale aj o ekonomickej a finančnej situácii subjektov.

Analytický model identifikuje vďaka rozsiahlej databáze desiatky charakteristík zamestnávateľov, ktoré vplývajú na podozrenie z nelegálneho zamestnávania, a naučí sa rozlíšiť podozrivých zamestnávateľov od poctivých.

Model osobitne skúmal tri odvetvia, ktoré Národný inšpektorát práce považuje za rizikové. Ide o stavebníctvo, veľkoobchod a maloobchod a ubytovacie a stravovacie služby.

Využitie týchto prístupov pri odhaľovaní nelegálnej práce môže podľa ISP priniesť úsporu verejných financií a vytvoriť priestor pre lepšiu alokáciu interných kapacít a zdrojov inšpektorátov práce.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 222,752 Úmrtí 3,417 Uzdravení 166,555 Infikovaných 52,780 Last updated: 17. januára 2021 - 07:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky