Sýria: Malér! Bude zle, padlo. Tereza Spencerová píše o USA

  0
  Donald Trump (Autor: TASR)

  Spencerová na webe iprima.cz píše, že Trump premenil sýrsku vojnu z boja proti Islamskému štátu na boj o ropu. „… aby USA ďalej mohli energeticky škrtiť ,Asada‘ a s ním aj celú Sýriu (a upokojiť domácich jastrabov, že sa americkí vojaci zo Sýrie nesťahujú)…“ zdôvodňuje Spencerová.

  Podľa BBC na niektorých pozíciách v Sýrii americké jednotky ponechajú, oficiálne na ochranu ropných polí proti zneužitiu Islamským štátom.

  Tento argument vraj nebol dostatočne dôstojný, takže nová verzia je, že by na severovýchode Sýrie zostali americkí vojaci pre ochranu „znepokojených“, teda Izraela a Jordánska. „… Izrael ani Jordánsko nijako nedávajú najavo, že by mali s americkým odsunom veľký problém, aj keď izraelské médiá hrajú kartu ,zrady Kurdov‘ ostošesť,“ dodáva analytička.

  Ako analytička čerpá zo servera The Hill, minister zahraničia Mike Pompeo povedal, že v prípade nutnosti je Trump pripravený použiť vojenskú silu. „Tam, kde vidíme ohrozenie amerických záujmov alebo nutnosť udržiavať určité normy, použijeme všetky prostriedky, ktoré máme k dispozícii,“ uviedol podľa servera The Hill. Ale server dodáva, že nie je známe, či to bol komentár priamo k situácii v Sýrii.

  Donald Trump

  Donald Trump  Zdroj: TASR

  „Útočiť na Turecko, ktoré je druhou najsilnejšou armádou v NATO a má asi 50 amerických jadrových zbraní, môže byť však ,trochu‘ problematické, takže je asi namieste konštatovať, že ,vyrovnávanie vnútropolitických tlakov‘ núti trumpovcov už aj hroziť silou členom NATO, čo USA podľa všetkého ešte nikdy neurobili. Ale šéf Pentagónu už uisťuje, že USA nie sú nijako zaviazané, aby po boku Kurdov bojovali proti svojmu spojencovi z NATO,“ podotýka Spencerová.

  A dodáva, že pokiaľ by sa americkí vojaci mali vrátiť na základne, bude to problém, lebo niektoré zničili sami Američania, iné obsadila sýrska armáda alebo dokonca Rusi. „… naposledy tak ruské vrtuľníky pristáli na bývalom americkom letisku v Tabke pri Rakke,“ ilustruje Spencerová situáciu a dopĺňa: „O celkovej situácii dnes bude Erdogan rokovať s Putinom v Rusku.“

  Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin

  Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin  Zdroj: TASR

  O situácii v Sýrii napísala aj novinárka Markéta Kutilová, ktorá sa nedávno vrátila z cesty do Sýrie.

  „Boli sme na asadovských územiach aj kurdských, u kresťanov, jezídov aj Arabov. Jediný, kto nám nikdy nepovolil vstup na svoje územie, boli islamistické skupiny v Idlibe, odmietli nás aj Biele prilby. Hovorili sme s ľuďmi bez rúk, nôh, deťmi, ktoré nemajú nohy, vdovami, vojakmi ap.,“ podotýka.
   
  „Teraz sme sa vrátili z našej poslednej cesty. Bola strašná, najhoršia. Bola najviac plná emócií a číreho ľudského utrpenia a zúfalstva. Za celé obdobie vojny sme väčšiu hrôzu nevideli. Azda o to horšie, že tentoraz je páchateľom Turecko, čo by mal byť spojenec. A napriek tomu žijeme vo svete, keď Turecko už de facto oficiálne spolupracuje s džihádistami a umožňuje fungovanie týchto teroristov. Už sa tiež verejne hovorí o spolupráci Turecka a ISIS, Turecka a Kataru v rámci podpory Moslimského bratstva atď.,“ dodáva Kutilová.

  „To všetko, čo teraz sledujeme v Sýrii, je len začiatok strašného maléru, ktorý bude mať vážne dosahy na bezpečnosť nás všetkých,“ tvrdí novinárka.

  Podľa jej informácií zo svojich domovov vyhnali štvrť milióna ľudí, aby na ich miesto údajne presunuli Sýrčanov, ktorí o cestu nemajú záujem. „Sociálne inžinierstvo Erdogana na území iného štátu s podporou USA a tichým súhlasom Ruska. Neuveriteľné! Ale zradení Kurdi opustili väznice bojovníkov ISIS a tí sú teraz veselo na úteku,“ sťažuje sa Kutilová s ironickým poďakovaním smerom k Donaldovi Trumpovi.

  Zdroj: Facebook/Marketa Kutilova

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu