nedeľa, 19 septembra, 2021
16.8 C
Bratislava
ÚvodArénaRusko vyslalo do Juhoafrickej republiky strategické jadrové bombardéry

Rusko vyslalo do Juhoafrickej republiky strategické jadrové bombardéry

Dvojica lietadiel pristála na leteckej základni Waterkloof pri meste Tshwane, potvrdil tamojší rezort obrany. Misia je podľa vyjadrenia Moskvy zameraná na rozvoj vojenských vzťahov s JAR.

Afrike odpísali dlh vo výške viac než 20 miliárd dolárov

Putin pred desiatkami afrických lídrov na dvojdňovom summite v juhoruskom meste Soči vyzval, aby sa obchod s krajinami Afriky v priebehu nasledujúcich štyroch až piatich rokov zdvojnásobil.

Šéf Kremľa takisto oznámil, že Afrike odpísal dlh vo výške viac než 20 miliárd dolárov.

Prvý rusko-africký summit je súčasťou snáh Kremľa získať na čiernom kontinente obchodné zázemie a obnoviť svoj vplyv, ktorý sa po rozpade bývalého Sovietskeho zväzu rozplynul. ZSSR počas studenej vojny podporoval ľavicové vlády a hnutia na celom svetadiele.

“Množstvo ruských spoločností dlhodobo a úspešne spolupracuje s partnermi z najrozmanitejších sektorov africkej ekonomiky a plánuje rozšíriť svoj vplyv v Afrike. My, samozrejme, poskytneme podporu na štátnej úrovni,” povedal Putin.

Cieľom Ruska je dosiahnuť väčší politický dosah na kontinent, kde sa nachádza 54 členských štátov OSN, ako aj obrovská zásoba nerastných surovín a potenciálne lukratívny dopyt po ruských zbraniach.

Moskva tvrdí, že jej obchod s africkými krajinami vzrástol vlani na 20 miliárd dolárov, ale napriek tomu Rusko nepatrí medzi päť najväčších obchodných partnerov Afriky, uvádza Štatistický úrad Európskych spoločenstiev (Eurostat).

V tejto bilancii patri popredné miesta Európskej únii, Číne, Indii, Spojeným štátom a Spojeným arabským emirátom (SAE).

Rusko chce v Afrike budovať centrá na opravu vojenskej techniky

Rusko chce v rámci vojensko-technologickej spolupráce s krajinami strednej a južnej Afriky budovať na ich území centrá na opravu a údržbu vojenskej techniky.

S odvolaním sa na vyhlásenie ruskej Federálnej služby pre vojensko-technologickú spoluprácu (FSVTS) o tom vo štvrtok informovala agentúra TASS.

“Čo sa Afriky na juh od Sahary týka, ak vezmeme do úvahy značné množstvo ruskej a sovietskej výzbroje a techniky, ktorá je v týchto krajinách používaná, chceme sa sústrediť na vytvorenie podmienok na fungovanie centier na opravu a údržbu týchto systémov,” uviedla FSVTS vo svojom vyhlásení.

Moskva podľa agentúry uvažuje o vytvorení takýchto centier v Angole, Etiópii, Ugande, Nigérii a Juhoafrickej republike.

Ruský prezident Vladimir Putin v stredu otvoril v meste Soči na brehu Čierneho mora prvý summit Rusko-Afrika, na ktorom sa zúčastnili desiatky afrických lídrov.

Kremeľ konferenciu vníma ako prostriedok na zvýšenie svojho vplyvu v Afrike, teda na kontinente, kde sú v súčasnosti výrazne prítomné západné mocnosti a Čína.

Viac ako 3000 delegátov bude na tomto dvojdňovom podujatí dohadovať nové obchody a diskutovať o rôznych témach od jadrových technológií až po ťažbu nerastných surovín.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 402,808 +742 Dnes Úmrtí 12,569 Uzdravení 383,511 Infikovaných 6,728 Last updated: 19. septembra 2021 - 16:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -