štvrtok, 21 októbra, 2021
18.2 C
Bratislava
ÚvodArénaGajdoš: Spojenci z NATO pokračujú v hľadaní riešení pre oblasť severnej Sýrie

Gajdoš: Spojenci z NATO pokračujú v hľadaní riešení pre oblasť severnej Sýrie

Gajdoš pripomenul, že témou dvojdňových rokovaní (24. – 25. 10.) boli hlavne operácie NATO v zahraničí a situácia v Sýrii.

Prvý deň bol aj v znamení stretnutia s partnermi zo všetkých krajín zúčastňujúcich sa na operácii Predsunutá prítomnosť v troch pobaltských krajinách a Poľsku.

Počas pracovnej večere ministri hovorili o hybridných hrozbách s dôrazom na budovanie odolnosti, spoločnú deľbu informácií o týchto hrozbách a ochranu komunikačných systémov a kritickej infraštruktúry.

Piatkové kolo rokovaní bolo okrem situácie v Sýrii a operácií v Iraku a Afganistane zamerané aj na rozpočtové otázky dôležité na zabezpečenie spoločnej obrany. SR podľa Gajdoša potvrdila svoje záväzky o postupnom zvyšovaní obranného rozpočtu.

“Uistil som partnerov, že Slovensko bude postupne zabezpečovať svoje záväzky vo výške dvoch percent do roku 2024,” uviedol minister.

Zároveň dodal, že SR potvrdzuje dôležitosť spoločného delenia sa o náklady a spôsobilosti aj v rámci operácie Predsunutá prítomnosť, keď od polovice roku 2020 chce v Lotyšsku zabezpečiť novú spôsobilosť – delostreleckú a prieskumnú.

Spojenci v piatok potvrdili pokračovanie operácie Rezolútna podpora v Afganistane, na ktorej bude podľa Gajdoša SR aj naďalej participovať.

Pri tejto príležitosti šéf rezortu obrany ako príklad dobrej spolupráce s partnermi NATO spomenul školenie irackých profesionálov na Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši.

Gajdoš priznal, že ťažiskom dvojdňových ministerských diskusií bola situácia na severe Sýrie po nedávnej vojenskej intervencii Turecka, ktoré je významným členom NATO. Na otázku, ako vníma návrh nemeckej ministerky obrany Annegret Krampovej-Karrenbauerovej o vytvorení akejsi bezpečnostnej oblasti na severe Sýrie, Gajdoš pripomenul, že spojenci predstavili v Bruseli rôzne návrhy na riešenie situácie v regióne, zhodli sa však na tom, že treba chápať obavy Turecka z hľadiska zhoršenej bezpečnostnej situácie, hrozby terorizmu a nelegálnej migrácie.

“Myslím si, že sa potvrdil jednotný postoj členských štátov NATO, aby sa nezhoršovala táto bezpečnostná situácia a problémy sa riešili tak, aby sa ďalej nezhoršovala humanitárna situácia a aby boli čo najmenšie straty na životoch,” vysvetlil Gajdoš.  

Na otázku TASR, či sa rozpory medzi členmi Aliancie v oblasti tureckej invázie v Sýrii preniesli aj na ministerské rokovania, Gajdoš odpovedal, že prevládla zhoda na tom, že spoločným cieľom a postupom je snaha nezhoršovať súčasnú humanitárnu a migračnú situáciu v uvedenej oblasti, pričom ministri ocenili dohodu Turecka a USA o  prímerí.

“Najdôležitejšou úlohou je boj proti terorizmu a proti Islamskému štátu. V tom sme skutočne ako NATO jednotní,” zdôraznil minister.

Zároveň však dodal, že mnohé rokovania, aj na bilaterálnej báze, sa konali v utajenom režime, aj preto, aby si každý mohol povedať svoj názor, a až potom sa prijímali jednotné kroky a vyhlásenia.

Spresnil, že sa hovorilo aj o scenári vytvoriť bezpečnostnú zónu na severe Sýrie, zatiaľ však nepadlo žiadne rozhodnutie.

Rokovania spojencov na túto tému však budú pokračovať na rôznych úrovniach a už 20. decembra môžu o téme rozhodnúť ministri zahraničných vecí Aliancie na podobnom zasadnutí v Bruseli.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 446,305 +3,091 Dnes Úmrtí 12,883 +11 Dnes Uzdravení 408,052 Infikovaných 25,370 Last updated: 21. októbra 2021 - 16:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img