streda, 28 júla, 2021
33.3 C
Bratislava
ÚvodArénaĎalší úder pre centristické strany v Nemecku

Ďalší úder pre centristické strany v Nemecku

Zo sčítania všetkých hlasov zverejneného krátko pred polnocou vyplýva, že postkomunistická strana Ľavica (Die Linke) obľúbeného durínskeho premiéra Boda Ramelowa získala 31 percent hlasov, čo je mierne zlepšenie oproti voľbám z roku 2014.

Ide súčasne o vôbec najlepší výsledok Ľavice – a jej vôbec prvé víťazstvo – v niektorých z krajinských volieb. Krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) zaznamenala výrazný nárast z 10,6 na 23,4 percenta.

Líder tejto strany v Durínsku, predstaviteľ pravicovo-národného krídla AfD Björn Höcke, sa ocitol v hľadáčiku nemeckej domácej spravodajskej služby pre svoje extrémistické názory, približuje AP.

Kresťanskodemokratická únia (CDU) nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá od roku 1990 dostávala v Durínsku najviac hlasov, skončila až tretia so ziskom 21,8 percenta.

Prepad z 33,5 percenta spred piatich rokov je jej najhorším výsledkom v tejto spolkovej krajine.

CDU vylúčila vstup do koalície buď s Ľavicou, alebo s AfD, v dôsledku čoho zostali Ramelowovi len dve možnosti – menšinová vláda alebo nestabilná koalícia s troma ďalšími stranami, z ktorých už jedna účasť na takomto riešení odmietla.

Agentúra DPA v tejto súvislosti konštatuje, že hoci Ramelow, ktorý je vo svojej strane považovaný za umierneného politika, dosiahol historické víťazstvo, po durínskych voľbách zavládla veľká neistota, pokiaľ ide o budúcu krajinskú vládu.

Doterajšia koalícia totiž prišla o väčšinu v krajinskom sneme – a tvorba novej by mohla byť mimoriadne ťažká.

Kedysi silní sociálni demokrati z SPD, ktorí v uplynulom čase utŕžili viacero ťažkých volebných porážok a ktorí čoraz viac spochybňujú svoju podporu pre Merkelovej vládu, sú v Durínsku štvrtí po poklese z 12,4 na 8,2 percenta.

Do durínskeho krajinského parlamentu sa dostali ešte zelení (5,2 percenta) a liberáli z FDP (5,0 percenta).

Krajinské voľby v Durínsku ukončili v Nemecku volebný rok 2019, v ktorom sa konali voľby do celkovo štyroch krajinským snemov, z toho troch vo východnom Nemecku, ako aj európske voľby.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,488 +82 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,437 Infikovaných 517 Last updated: 28. júla 2021 - 18:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -