streda, 28 júla, 2021
20.2 C
Bratislava
ÚvodArénaArgentína bude mať nového prezidenta. Zvíťazil stredoľavý kandidát

Argentína bude mať nového prezidenta. Zvíťazil stredoľavý kandidát

Fernández, 60-ročný profesor práva, viedol po sčítaní vyše 96 percent odovzdaných hlasov so ziskom 48,03 percenta, pričom jeho stredopravý súper, súčasný prezident Mauricio Macri (60) dostal 40,44 percenta hlasov.

Fernández: Je to veľký deň pre Argentínu

Na priame víťazstvo potreboval Fernández získať v prvom kole volieb najmenej 45 percent hlasov, alebo prípadne len 40 percent, ak by mal pred druhým najúspešnejším kandidátom náskok najmenej desať percentuálnych bodov.

Tisíce nadšených stúpencov Fernándeza oslavovali pred ústredím jeho strany v metropole Buenos Aires. “Je to veľký deň pre Argentínu,” povedal novinárom Fernández, ktorého viceprezidentkou bude bývalá hlava štátu Cristina Kirchnerová.

Pre populistku, ktorá čelí procesu v jednom z prípadov obvinení z korupcie, je víťazstvo ohromujúcim návratom, konštatuje AFP. Kirchnerová vystriedala v prezidentskom úrade v roku 2007 svojho manžela Néstora Kirchnera a vládla do roku 2015.

Fernández bol šéfom kabinetu Kirchnera a následne krátko aj jeho manželky. Nový viceprezident a jeho zástupkyňa sa hlásia k peronizmu.

Macri už priznal porážku

Macri (60), ktorého popularita sa prudko znížila v uplynulom roku, keď juhoamerická krajina bojovala s hospodárskym poklesom a nepokojnými trhmi, vyhlásil, že terajšie voľby boli rozhodovaním o protichodných “víziách budúcnosti”.

Macri vyzval na veľkú účasť, čo analytici vnímali ako jeho najväčšiu nádej na dobehnutie náskoku Fernándeza z prieskumov a vynútenie si druhého kola. Macri už priznal porážku a prisľúbil “zdravú a konštruktívnu opozíciu”.

Na snímke súčasný liberálny prezident Mauricio Macri vkladá hlasovací lístok do volebnej schránky v prezidentských voľbách v argentínskom Buenos Aires 27. októbra 2019. Zdroj: TASR/AP

Stúpencom povedal, že hovoril telefonicky s Fernándezom a pozval ho v pondelok na raňajky s cieľom začať rozhovory o odovzdaní moci.

Účasť dosiahla viac než 80 percent

Fernández, ktorý sa ujme úradu 10. decembra, vo víťaznom prejave prisľúbil “nový poriadok” a “novú logiku” budovania “rovnostárskejšej Argentíny s väčšou solidaritou”.

Súčasne však avizoval trhovo orientovanú ekonomickú politiku v snahe upokojiť obavy, rozdúchavané Macriho protrhovým táborom, že by mohol zaviesť krajinu k socialistickému režimu po vzore Venezuely.

Účasť na nedeľňajších všeobecných voľbách v Argentíne dosiahla podľa ministerstva vnútra viac než 80 percent po kampani, v ktorej dominovala ekonomická kríza postihujúca druhé najväčšie hospodárstvo Latinskej Ameriky.

Peronisti budú mať o sedem kresiel viac než Macriho koalícia

Argentínski voliči si v nedeľu volili aj polovicu Poslaneckej snemovne a tretinu Senátu, guvernéra provincie Buenos Aires a starostu hlavného mesta.

V Senáte budú mať peronisti o sedem kresiel viac než Macriho koalícia Spolu za zmenu, no Fernándezova strana Front pre všetkých bude potrebovať spojencov na jednoduchú väčšinu v dolnej komore, uviedla tlačová agentúra Telam.

Útechou pre stredopravý tábor môže byť aj jasné opätovné víťazstvo Horacia Rodrígueza z Macriho strany vo voľbách starostu Buenos Aires.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,488 +82 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,437 Infikovaných 517 Last updated: 28. júla 2021 - 19:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -