Danko chce lepšiu správu štátneho majetku, inšpiruje ho český model

  0
  Andrej Danko (Autor: TASR)

  Danko avizoval, že podobný výbor, prípadne zvýšenú súčinnosť medzi zákonodarným zborom a najvyššou národnou kontrolnou inštitúciou, by chcel implementovať aj do praxe slovenského parlamentu.

  “Často sú v nálezoch veci, ktoré pomôžu pri správe štátneho majetku, preto kto iný, ak nie národná rada, má mať takýto výbor,” uviedol pre TASR. Práve českým modelom, ktorý funguje od roku 2006, sa chce inšpirovať.

  “Preto sa v Prahe aj s predsedom slovenského NKÚ Karolom Mitríkom stretávame so zástupcami Poslaneckej snemovne a príslušného výboru, aby sme si vypočuli a nechali odprezentovať skúsenosti a konkrétne výsledky, ktoré by sme vedeli preniesť aj do našej legislatívy,” zdôraznil.

  Danko: Ak bude aj januárová schôdza, predložím návrh

  Šéf slovenského parlamentu je presvedčený, že práve takýto výbor je veľmi potrebný aj na to, aby sa otvorila diskusia o možnom vzniku iných parlamentných výborov. 

  “Je tu dopyt, aby vznikli napríklad vyšetrovacie výbory,” poznamenal v tejto súvislosti.

  Pre TASR uviedol, že si vie predstaviť aj to, aby väčšiu pozornosť zisteniam NKÚ garantovala povinnosť predkladať a rokovať o správach NKÚ v príslušných parlamentných výboroch.

  “Ak bude aj januárová schôdza, predložím návrh na zriadenie výboru komplexne so zmenou rokovacieho poriadku, pokiaľ už nebude, zostaneme pri povinnosti prerokovať zistenia a prijať uznesenia,” avizoval.

  Šéf NKÚ očakáva výraznejšiu aktivitu poslancov

  Predseda NKÚ SR Mitrík je vo všeobecnosti presvedčený, že ak zistenia najvyššej kontrolnej inštitúcie budú výraznejšou agendou pre poslancov v parlamente, prispeje to k efektívnejšiemu prijímaniu zákonov i riadenia štátu.

  “Kontrola je neodmysliteľnou súčasťou riadenia štátu a práve parlament má najvyššiu kontrolnú právomoc,” upozornil predseda NKÚ. Očakáva tiež výraznejšiu aktivitu poslancov pri zadávaní podnetov a tém, ktorým by sa mali kontrolóri venovať.

  “V súčasnosti mám niekedy pocit, že pri zisteniach a prezentáciách ako keby sa mal NKÚ vyviňovať, prečo to zistil. Malo by to však byť tak, že parlament sa bude zaujímať u zodpovedných, prečo tak konali a aké kroky navrhujú, aby prišlo k náprave,” dodal.

  Delegácia vedená predsedom Národnej rady SR priletela do Prahy už v pondelok (28. 10.) večer. Danko sa zúčastnil na ceremónii odovzdávania štátnych vyznamenaní prezidentom ČR Milošom Zemanom.

  - Reklama -