Sólymos: Dohoda musí vzniknúť predovšetkým medzi dvoma veľkými stranami

  0
  László Sólymos (Autor: TASR)

  „Uvedomujeme si zodpovednosť za zabezpečenie reprezentácie národnostných menšín a regiónov v ďalšom parlamente. Sme presvedčení, že dohoda musí vzniknúť predovšetkým medzi dvoma veľkými stranami,” povedal Sólymos.

  Ako uviedla Magdeme, strana je v sporných otázkach schopná kompromisov a “v záujme predvolebnej spolupráce rovnaký prístup očakáva aj od ďalších subjektov”.

  Nedohoda voličov zneistí a odradí od účastí vo voľbách, pripomenula maďarská strana.

  Most-Híd je naďalej presvedčený, že základom širokej predvolebnej spolupráce má byť dohoda dvoch relevantných strán, Mosta-Híd a SMK.

  “Strana je tiež presvedčená, že parlamentná reprezentácia národnostných menšín a regiónov po voľbách v roku 2020 bez dohody s Mostom-Híd bude vážne ohrozená,” uviedol Most-Híd.

  Strana SMK vyhlásila, že spolupráca však nebude možná bez istých ústupkov. Podľa tlačového tajomníka SMK Róberta Králika je prioritou strany dosiahnutie dôveryhodného politického zastúpenia maďarskej komunity v Národnej rade SR.

  Pri spolupráci strán SMK, Most-Híd, Maďarské fórum, MKDA a hnutia Spolupatričnosť je podľa neho podstatné, aby si každá zo zúčastnených strán mohla zachovať svoju identitu a hodnotové zameranie.

  Podotkol, že pre SMK je prvoradým cieľom, aby bola nová vláda zostavená bez Smeru-SD, SNS a ĽSNS. Predsedníctvo SMK odmietlo predvolebnú spoluprácu s Mostom-Híd, ktorú predtým vyrokovali delegácie strán.

  Podľa vyrokovaného návrhu mali strany spoločne kandidovať aj s MKDA na jednej kandidačnej listine. MKDA mala vytvoriť volebnú stranu s názvom Strana regiónov Most MK. Predsedovia strán nemali byť na čele kandidátky.

  SMK po odmietnutí dohody avizovala, že chce naďalej iniciovať stretnutie k ďalšej spolupráci. Maďarské aj ďalšie menšinové strany rokovali o prípadnej predvolebnej spolupráci už počas leta. Spomínali sa viaceré možné spolupráce.

  Nateraz sa na spolupráci dohodol len vládny Most-Híd s mimoparlamentnou stranou MKDA.

  - Reklama -