Britskí poslanci schválili predčasné voľby. Tu sú reakcie Johnsona aj Corbyna

  0
  Britskí poslanci počas debaty v Dolnej snemovni britského parlamentu v Londýne 29. októbra 2019. (Autor: TASR)

  Poslanci dolnej komory schválili pomerom hlasov 438 k 20 návrh zákona, ktorý umožňuje prvé decembrové voľby v krajine od roku 1923.

  Úspešné hlasovanie nasledovalo po mesiacoch patovej situácie v britskom parlamente v otázke brexitu, teda vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

  Návrh zákona o konaní predčasných volieb musí ešte schváliť horná komora, Snemovňa lordov, ale zákonom sa môže stať už koncom tohto týždňa.

  Ak aj horná komora návrh odhlasuje, nasledovať bude päťtýždňová kampaň a bude trvať do dňa volieb.

  Johnson: Je načase, aby sa Británia zjednotila

  Britský premiér Boris Johnson si myslí, že je načase, aby sa Británia zjednotila a dokončila brexit.

  Podľa britskej spravodajskej spoločnosti BBC to uviedol v reakcii na hlasovanie parlamentu, ktorý v utorok večer rozhodol, že v Británii sa 12. decembra budú konať predčasné voľby.

  Corbyn: Voliči budú mať na výber 

  Líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn predpokladá, že voľby poskytnú šancu na premenu krajiny, aká sa opakuje len raz za generáciu.

  Podľa Corbynovho názoru voliči budú mať na výber medzi labouristickou vládou, ktorá bude na strane ľudí, a konzervatívnym kabinetom dbajúcim o blaho pár privilegovaných.

  Šéf labouristov avizoval, že predvolebná kampaň jeho strany bude najambicióznejšia a najradikálnejšia v dejinách Británie a jej cieľom bude reálna zmena, akú krajina ešte nezažila.

  Gwyne hovorí aj o spálenej zemi

  Člen tieňovej vlády Andrew Gwyne vyslovil názor, že pred voličmi je voľba medzi “piatimi ďalšími rokmi politiky spálenej zeme” v podaní Borisa Johnsona alebo labouristickou vládou “stojacou skutočne na strane pracujúcich”.

  Niektorí labouristickí poslanci britského parlamentu však vyjadrili pochybnosti v súvislosti s načasovaním volieb, pričom si stále myslia, že otázku brexitu môže navždy vyriešiť iba ďalšie referendum.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu