Politológ: Súčasné dianie speje k anarchii. Ak sa to nezmení, začne vládnuť ulica

0
Politický analytik Ján Baránek (Autor: Facebook, Slovak Political Watchdog - strážny pes na politikov)

Začnime aktuálnou témou a to sú prieskumy politických strán. Čo hovoríte na parlamentom schválené predĺženie moratória na ich zverejňovanie? Ľudia nebudú mať k dispozícii preferencie, teda potenciálnu úspešnosť strán, nie 14 ale 50 dní pred voľbami, takže zhruba od polovice januára až do volieb budú  žiť v nevedomí potenciálnych percent pre tú-ktorú stranu.

Treba si uvedomiť, že to nepadlo ako blesk z jasného neba. Pre niečo to bolo prijaté. Spomeňme si na Zuzanu Čaputovú, ktorá zrazu vystrelila zo dňa na deň pred prezidentskými voľbami na 52 percent. Takže treba chápať aj túto stranu dôvodov, pre ktoré bol zákon prijatý. Osobne ma moratórium neteší, ale chápem snahu politikov vyhnúť sa nejakej manipulácii. 

 

Ako tie prieskumy reálne ovplyvňujú voličov? Podľa tohto predĺženého zákazu a aj podľa búrlivých reakcií naň sa zdá, že politici skutočne pripisujú rôznym prieskumom vysokú relevanciu pri správaní sa voličov.

Prieskumy ovplyvňujú najmä malé a nové strany. A to do tej miery, že máme päťpercentnú hranicu na vstup do parlamentu a tie strany do päť percent sú skutočne vystavené riziku, že voliči radšej vsadia na niekoho, kto má podľa prieskumov túto hranicu prekročenú.

Agentúra Associated Press, ktorá je jednou z najväčších agentúr na svete, po  amerických prezidentských voľbách dala vyhlásenie, že prestáva zverejňovať prieskumy verejnej  mienky. Dôvody boli presne tie isté, prečo sa na predĺženie zákazu zverejňovania preferencií prijalo na Slovensku: prieskumy manipulovali verejnosť pred americkými prezidentskými voľbami, v tomto prípade v prospech Hillary Clintonovej.

Prieskumy verejnej mienky manipulovali verejnosť pred americkými prezidentskými voľbami v prospech Hillary Clintonovej.  Zdroj TASR

Kritika sa týka očakávaného obmedzovania práva na informácie, na slobodu prejavu. Podľa ombudsmanky Márie Patakyovej zasahuje aj do slobodného rozhodovania ľudí voliť, hoci sa tu paradoxne dá hovoriť aj o tom, že moratórium  má tú slobodu ľuďom zabezpečiť, aby sa neriadili trebárs systémom hry na istotu.

Neviem, kde kto berie tieto argumenty. Jedna vec je slobodné šírenie informácií a aj to je otázne, lebo vždy sú predsa rôzne obmedzenia – napríklad niektoré reklamy, niektoré  programy môžete vysielať až po 22. hodine, vždy sú nejaké obmedzenia slobôd.  A čo je ešte dôležité: právo môžete mať vtedy, keď ho máte garantované (napríklad poskytovanie prieskumov). Nikde však nie je uvedené, že štát alebo niekto je povinný informovať o preferenčnom rebríčku politických strán. Nikde, v žiadnom dokumente OSN nenájdete právo na informácie o prieskumoch. To je zasa len svojvoľný výklad zákonov, lebo teoreticky môžete mať demokratický štát, ktorý nemusí mať prieskumnú  agentúru.

 

Ako  podľa vás vníma verejnosť, že denne sa valí nová a nová špina týkajúca sa štátnych funkcionárov? Či už sú to Kočnerove prepisy so sudcami a politikmi z Threemy,  alebo video, kde v kancelárii bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku inštalujú kameru a on sedí ako testovacia figúra pri tom, alebo  napríklad aj tretím sektorom podporovaná bývalá predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová a podivné hospodárenie jej šéfa kancelárie… Akoby podvádzanie v tomto štáte bolo normou. To ako ovplyvňuje voličov?

No, viete, ono to bola norma, len ľudia o tom nevedeli, nanajvýš si to mysleli. A je  rozdiel, keď si ľudia myslia, že to tak funguje a keď počujú a vidia, že je to naozaj tak.  Ikskrát som hovoril, že tento štát je prehnitý odspodu až po vrch. Vplyv na spoločnosť týchto správ môže byť až deštrukčný. Ukazuje sa totiž, že štát je v úplnom rozklade. Tu nefungujú niektoré základné piliere demokracie ako súdy a spravodlivosť. Tu sa proste ukazuje, že organizovaný zločin mal skutočný presah do každej vrstvy riadenia štátu.  Toto sa totiž netýka len vrchnej exekutívy, to isté sa týka aj samospráv. 

A toto vždy dospeje k jedinému: anarchii. Takto nastavený systém je ako pyramídová hra, a skôr či neskôr sa rozsype. Raz totiž prestanú byť zdroje, ktoré sa dajú kradnúť a ľudia si uvedomia, že kradnutie zbytočne zanecháva za sebou mŕtvych v nemocniciach, rozbité cesty, zlé služby, nevymožiteľnosť práva… A permanentná beztrestnosť vinníkov môže byť dôvodom, že začne vládnuť ulica. Ľudia vyjdú do ulíc ako v osemdesiatom deviatom.

Autorka: Lucia Balichová

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu