Amélia vypla elektrinu 140 000 francúzskym domácnostiam

  0
  Silný vietor a vlnobitie na juhozápadnom pobreží Francúzska (Autor: TASR)

  Tlaková níž nazývaná Amélie priniesla na francúzske pobrežie Atlantického oceánu výdatné zrážky. Sprevádzal ju silný vietor, ktorý vyvracal stromy a strhával elektrické vedenia.

  Na niektorých miestach dosahoval rýchlosť vyššiu ako 160 kilometrov za hodinu.

  Vyvrátené stromy popadali aj na cesty či železničné trate. Záchranári vykonali stovky výjazdov. Stav zvýšenej pohotovosti vyhlásili v dovedna 14 z vyše 100 francúzskych departementov.

  Situácia na francúzskom pobreží   Zdroj: TASR

  Nijakých zranených či obete bezprostredne nehlásili.

  Francúzska štátna meteorologická služba Météo-France uviedla, že vietor s rýchlosťou 163 kilometrov za hodinu zaznamenali v departementoch Gironde a Landes. Meteorológovia varovali pred pretrvávajúcim

  V departemente Landes sa v jednom z kasín prepadla strecha. Z miestneho táboriska museli tiež evakuovať 47 ľudí, píše AFP.

  Energetická spoločnosť Enedis informovala, že nepretržite pracuje na obnove dodávok elektrickej energie pre zhruba 140.000 domácností, v ktorých došlo k výpadku. V oblasti bolo podľa železničnej spoločnosti SNCF zrušených aj viacero vlakových spojení.

  Bez problémov sa nezaobišlo ani juhovýchodné Francúzsko. Výdatné zrážky si tam vynútili evakuáciu rómskeho táboriska a viac než dve desiatky motoristov museli úrady zachraňovať po tom, ako ich autá uviazli v záplavách. Viaceré obchody či domy mali zaplavené pivnice.

  - Reklama -