Milostná romanca s oscarovými ambíciami vyvolala v Tbilisi protesty. Je o homosexuáloch

  0
  Videosnímka z filmu Kým sa tancuje, ktorý je príbehom o milostnom vzťahu dvoch tanečníkov gruzínskeho štátneho baletu (Autor: facebook.com/Andthenwedanced)

  Táto milostná romanca bola tento rok uvedená na filmovom festivale v Cannes v prestížnej nezávislej sekcii Quinzaine des realisateurs.

  Film Kým sa tancuje, ktorý je príbehom o milostnom vzťahu dvoch tanečníkov gruzínskeho štátneho baletu, mal pozitívnu odozvu u kritikov po celom svete, ale vplyvná pravoslávna cirkev na Kaukaze ho odsúdila ako “urážka tradičných gruzínskych hodnôt”.

  Protest sa konal pred kinom Amirani v hlavnom meste Tbilisi a podľa ministerstva vnútra na ňom bolo zatknutých 11 osôb za nerešpektovanie polície.

  Režisér filmu Levan Akin, Švéd s gruzínskymi koreňmi, minulý týždeň na svojom konte na sociálnej sieti Facebook napísal, že niektoré krajne pravicové skupiny a cirkev v Gruzínsku jeho film odsúdili a plánujú zabrániť ľuďom vo vstupe do vypredaných kín.

   “Žijeme temné časy,” dodal a zdôraznil, že je dôležité “postaviť sa proti týmto temným silám, a to akýmkoľvek spôsobom”.

  Gruzínske ministerstvo vnútra v súvislosti s uvedením filmu vydalo vyhlásenie, v ktorom sa zaviazalo zabezpečiť “ochranu verejnej bezpečnosti a poriadku, ako aj slobody slova”.

  Bývalý člen vlády Sandro Bregadze však napriek tomu informoval, že jeho nacionalistická skupina Gruzínsky pochod nedovolí, aby sa film v Tbilisi premietal, pretože ide “o propagáciu sodomie”.

  Levan Vasadze, gruzínsky podnikateľ s väzbami na ruské krajne pravicové a protizápadné skupiny, vyhlásil, že jeho sympatizanti preniknú do premietacích sál v šiestich kinách Tbilisi a vypnú premietacie prístroje.

  Deklaroval tiež, že sa postavia aj polícii, ak to bude potrebné. Homosexualita v Gruzínsku bola zakázaná po tom, čo bolo v roku 1921 pripojené k Sovietskemu zväzu.

  Po páde Sovietskeho zväzu sa zákaz síce neuplatňoval, ale oficiálne bola homosexualita dekriminalizovaná až v roku 2000, pričom antidiskriminačné zákony boli prijaté v roku 2006.

  Kritici vládnucej strany Gruzínsky sen vinia vládu z tichej podpory homofóbnych a nacionalistických skupín, ktoré sú tradične jej podporovateľmi vo voľbách a v minulosti usporadúvali protestné zhromaždenia proti prozápadným opozičným stranám.

  - Reklama -