Opoziční labouristi spustia ekonomickú krízu, vyhlásil britský minister financií

  0
  Sajid Javid (Autor: TASR)

  “Sú to extrémne vysoké výdavky štátneho rozpočtu – 1,2 bilióna libier (1,39 bilióna eur) -, bude to absolútne nezodpovedné konanie a do niekoľkých mesiacov vrhne túto krajinu do ekonomickej krízy,” povedal Javid pre britskú stanicu BBC.

  Labouristická strana odmietla analýzu svojich plánov na výdavky, ktorú vypracovali konzervatívci, a celý svoj program ešte len má zverejniť. Labouristi zareagovali aj tvrdením, že vládni konzervatívci o nich šíria nepravdivé správy.

  Údaj 1,2 bilióna libier vychádza z predpokladu, že labouristická vláda uplatní v praxi každý svoj politický sľub, ktorý prijala vo všeobecnosti. Labouristi tvrdia, že nie všetky tieto sľuby budú aj v ich oficiálnom volebnom programe.

  Labouristický hovorca pre oblasť ekonomiky John McDonnell povedal, že hodnotenie konzervatívcov je “nekompetentným mišmašom, len obyčajným odhadom a zlými počtami”.

  Minister financií Javid si však za svojím hodnotením stojí. V Spojenom kráľovstve prebieha predvolebná kampaň, 12. decembra sa tam budú konať predčasné parlamentné voľby.

  Konzervatívny premiér Boris Johnson ich vyhlásil o vyše dva roky skôr, lebo dúfa, že prelomí v Británii politickú patovú situáciu okolo brexitu.

  Voliči budú vyberať zákonodarcov do všetkých 650 kresiel v Dolnej snemovni britského parlamentu.

  Johnson tvrdí, že ak konzervatívci získajú väčšinu, uskutoční brexit a vyvedie Spojené kráľovstvo z Európskej únie do 31. januára, teda do súčasne platného konečného termínu.

  Labouristi tvrdia, že v prípade víťazstva vyrokujú novú rozvodovú dohodu s EÚ a potom nechajú voličov rozhodnúť medzi týmito vyrokovanými podmienkami dohody a zotrvaním v Únii.

  Obe veľké súperiace strany takisto sľubujú viac peňazí na rozvoj infraštruktúry, zdravotnej starostlivosti a verejných služieb.

  - Reklama -