Našu slobodu neohrozuje Putin ani Čína. To taký Milión chvíľok… Ivo Strejček ťal do živého

  0
  Ivo Strejček (Autor: Hans Štembera)

  Komunistický režim sa zrútil sám pre svoju neschopnosť ekonomicky zaistiť obyvateľstvo a rovnako pre ekonomickú situáciu ako takú. Komunistický režim sa zrútil pod tlakom úsilia Charty 77 a iných disidentských skupín. Komunistický režim sa zrútil preto, že Gorbačov povolil v ZSSR opraty a dal KSČ najavo, že teraz už je v tom sama a nový rok ’68 nebude. Komunistický režim sa zrútil pod tlakom výdavkov na zbrojenie, ku ktorým východný blok prinútila Amerika Ronalda Reagana. Ktorá z týchto možností je k pravde najbližšie? Prečo sa skončil pred tridsiatimi rokmi režim s vedúcou úlohou komunistickej strany?

  Komunistický režim sa zdiskreditoval, rozpadol a zrútil sám. Ani sami komunisti ho už nemali veľa chuti brániť. K jeho zrúteniu došlo navyše v úplne iných geopolitických pomeroch priaznivých pre to, aby komunizmus rýchlo kolaboval v celom komunistickom bloku vrátane Sovietskeho zväzu. V očiach bežných občanov bol jednoducho ďalej neudržateľný. Keby toto nebola pravda, na Václaváku by nemal kto štrngať kľúčmi.

  Mimochodom, keď už ste spomenuli aj disidentov, politický vývoj v Čechách v nasledujúcich rokoch po novembri ukázal, že najviac ľudí, ktorí si v Čechách priali inštaláciu nejakej metamorfovanej podoby komunizmu ako budúceho spoločenského a politického usporiadania spoločnosti, bolo práve medzi disidentmi.

  Po roku ’89 sa hovorilo o zákaze KSČ, potom KSČM. Zdá sa však, že komunistická strana na tom teraz nie je dobre, hoci svojimi hlasmi podporuje vládu. Je idea socializmu starého strihu už mŕtva?

  Som si absolútne istý, že ten starý zdiskreditovaný komunizmus je úplne mŕtvy. A tí, ktorí vo väčšine našich dnešných politických strán proti tejto podobe komunizmu bojujú, už vedú len dávno vyhranú vojnu. Je to pekné, ale úplne zbytočné.

  Dnešné útoky na naše slobody sú vedené z úplne iných ideologických pozícií a v iných farbách ako z pozícií červeného komunistického triedneho boja. A to, že to dnešné politické strany nevidia alebo vidia a nechcú sa do dnešného súboja s novou nastupujúcou totalitou púšťať, je jednou z desivých charakteristík súčasnosti.

  Ale 38 percent Čechov starších ako 40 rokov podľa prieskumu tvrdí, že za socializmu bolo lepšie. Čím to je?

  Ja som za socializmu bol tiež mladý chlapec, ktorý chodil za dievčatami. Výhradne a len v tomto zmysle slova si aj ja myslím, že pre mňa osobne bolo za socializmu lepšie.

  Ale vážne: ja jednoducho neverím, že taká veľká časť českej populácie s nostalgiou spomína na plnenie záverov nejakého zjazdu KSČ, plnenie plánu, prijímanie socialistických záväzkov, príspevky na fondy solidarity, povinné počúvanie prihlúplych tajomníkov okresných výborov komunistickej strany, na ošumelé ulice miest s chátrajúcimi fasádami domov v socialistickom vlastníctve či namiesto slobodného cestovania po celom svete na dovolenku s trabantom pri Balatone. Nie, ja neverím, že si také veľké množstvo Čechov idealizuje starý socializmus. Aj keď, pamäť je krátka.

  Čo ľudia získali za posledných 30 rokov? A čo stratili?

  S Novembrom ’89 sme získali nekonečný priestor slobody, nekonečné množstvo príležitostí na sebarealizáciu, úžasnú príležitosť si konečne slobodne a nezávisle usporiadať naše životy. Získali sme slobodu, ale s ňou tiež sa spájajúce ohromné riziká.

  Nie každému sa všetko podarilo, nie každý môže sám seba len chváliť. Pre týchto ľudí je naozaj jednoduchšie viniť za svoje neúspechy tých minulých tridsať rokov slobody a tvrdiť, že za socializmu bolo lepšie.

  Ľudia majú určite viac slobody ako pred 30 rokmi. Ale mnohí namietajú, že jej ubúda. Cítite to tiež tak?

  Bohužiaľ áno. To slobodné vydýchnutie deväťdesiatych rokov sa dávno skončilo. Dnes síce okolitú realitu zo zotrvačnosti nazývame slobodou, ale plnokrvná sloboda to už nie je.

  Našu slobodu neohrozujú komunisti, Sovietsky zväz, ruský prezident Putin alebo Čína. Našu slobodu ničia ideológie importované zo Západu majúce rôzne farby. Zelenú, pirátsky čiernu aj dúhovú. Ich hlásatelia nám nariaďujú, ako máme žiť, ako sa máme správať, čo máme jesť, čím máme jazdiť. Vnucujú nám svoje predstavy o organizácii sveta. Nariaďujú, určujú, prikazujú, obmedzujú, zakazujú a podporu si kupujú raz dotáciami, raz mediálnym záujmom.

  S tým všetkým by sa však azda aj dalo niečo robiť, keby sme o slobodu my sami stáli a chceli ju brániť. Že to nerobíme, je dôkazom toho, že sa nastupujúce ideológie v očiach väčšiny obyvateľov ešte nezdiskreditovali.

  O deväťdesiatych rokoch sa hovorí ako o období veľkej slobody, ale iní ju kritizujú a objavujú sa termíny ako zločiny privatizácie. Ako ste tieto roky videli vy?

  Ja na tieto roky nedám dopustiť. Boli to najlepšie roky života tejto spoločnosti. Ten, kto dnes tvrdí, že to boli roky „zločinov privatizácie“, si buď nič nepamätá, alebo je to obyčajný hlupák.

  S tým súvisí otázka týkajúca sa Václava Klausa. Ten bol symbolom ekonomickej transformácie. Prezident Zeman mu dal vyznamenanie, čím prebudil hlasy: Za Klausa sa tunelovalo, podniky sa predali do zahraničia, Klaus udelil amnestiu… Čo možno vyčítať Klausovi a čo nie?

  Václav Klaus je nielen rozhodujúcim symbolom ekonomickej transformácie, on je tiež symbolom politickej a spoločenskej transformácie. Keby nedošlo s jeho výraznou pomocou k rýchlemu presadeniu parlamentnej demokracie založenej na súboji politických strán, ekonomická transformácia by bola nemysliteľná.

  Hlasy o tunelovaní, rozpredávaní a rozkrádaní tejto krajiny tu boli, sú a budú. Faktom však zostáva, že tí, ktorí opisujú deväťdesiate roky ako „vytunelované“ obdobie, nechápu hĺbku a rozsah transformačného procesu.

  A podniky rozpredávané Václavom Klausom do zahraničia? To už je úplne smiešny argument. Bol to predsa Václav Klaus, kto obhajoval vysmievanú českú cestu privatizácie, on si predsa prial, aby tu vznikla hrubá vrstva českého podnikania. Jedna z foriem privatizácie, kupónová privatizácia, bola predsa geniálnym nápadom, ako umožniť čo najväčšiemu počtu českých občanov sa privatizácie zúčastniť v čase, keď len málokto mal štartovací kapitál. Dnešní socialisti stále premýšľajú, ako zdaniť zisk zahraničných bánk pôsobiacich u nás, ale rozpredali naše banky do ich rúk práve oni, nie Václav Klaus.

  Václav Klaus

  Václav Klaus. Zdroj: TASR

  Zaslúži si Václav Klaus najvyššie štátne vyznamenanie?

  Bez akejkoľvek diskusie. Jeho zásluhy o túto krajinu sú zásadné a – ako to už v Čechách býva – budú objektívne ocenené až v budúcnosti.

  Dnes oponenti Zemana a Babiša obviňujú prezidenta a premiéra z ohrozenia slobody a demokracie. Priaznivci Zemana a Babiša zase obviňujú tých druhých, že chcú uchvátiť moc v Česku napríklad pomocou demonštrácie Milióna chvíľok pre demokraciu na Letnej 16. novembra. Čo si myslíte vy?

  Pre mňa je babišovsko-socialistická vláda úplnou katastrofou pre túto krajinu a mnohé výroky prezidenta Zemana považujem za sporné alebo zbytočne kontroverzné, ale ani jeden z týchto politikov ohrozením demokracie nie je.

  Oni svoje mandáty získali v slobodných voľbách. Voliči im z nejakých dôvodov svoje hlasy dali. Prečo sa tak rozhodli, to je tá zásadná otázka dneška a odpoveď je celkom banálna – ostatné politické subjekty alebo osobnosti voličov jednoducho nepresvedčili.

  Ohrozením demokracie sú tí, ktorí výsledky slobodných volieb odmietajú rešpektovať. A medzi tých ja napríklad organizátorov „chvíľkarskej“ anarchie počítam. Rozumiem síce, že mnohí účastníci ich demonštrácií sú z Babiša frustrovaní, ale to nech idú radšej demonštrovať pod okná ostatných straníckych centrál. To ostatné strany svojím správaním, so svojimi stále rovnakými tvárami a svojimi sterilnými politickými programami umožnili vznik Babiša. A nech demonštranti začnú pred bránami Lidového domu!

  Miloš Zeman a Andrej Babiš

  Miloš Zeman a Andrej Babiš. Zdroj: TASR

  Václav Havel bol dôležitou postavou Novembra 1989. Referuje sa o ňom s odstupom času spravodlivo a objektívne? A nesú tí, ktorí sa k nemu hlásia, jeho odkaz dôstojne?

  Václav Havel sa spravodlivo a objektívne posudzovať či študovať nesmie. Na jeho vlastnú škodu aj voči tomu obdobiu, ktorým sme po Novembri ’89 prechádzali. Václav Havel bol „zbožštený“, čo bráni akémukoľvek objektívnemu analyzovaniu tejto osobnosti. O ono zbožštenie, ktoré sa mu páčilo, sa postarali predovšetkým jeho najbližší spolupracovníci, pretože si pre seba potrebovali stvoriť značku „Havel“ ako súčasť pre nich úžasného biznis plánu. A pozrime sa okolo seba, ako náramne im to stále vychádza.

  Ľavicových politikov sa pýtam, čo hovoria na pokles preferencií svojich strán a čím to je. Ale iní na tom popravde nie sú oveľa lepšie. Napríklad ODS, ktorej ste boli členom a v ktorej farbách ste boli europoslancom. Žiadna sláva, čo sa týka preferencií, to nie je a na nejaké víťazstvo vo voľbách to rozhodne nevyzerá. Čo chýba dnešnej pravicovej politike, aby výraznejšie zaujala voličov?

  A tu ešte nejaká česká pravica existuje?

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu