štvrtok, 2 júla, 2020
29.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Šanta a Lipšic nekompromisne spochybňujú Ruskovu PN-ku. Idú aj po lekárovi, ktorý...

Šanta a Lipšic nekompromisne spochybňujú Ruskovu PN-ku. Idú aj po lekárovi, ktorý ju vystavil

„Takéto konanie hodnotím ako vysokú mieru podozrenia z obštrukčného konania,“ uviedol Šanta.

Súdu navrhol, aby zdravotný stav obžalovaného preskúmala Sociálna poisťovňa a postup lekára zase Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Lipšic: Uvedená diagnóza môže byť stanovená iba špecialistom

„Konštatovanie a správa lekára bola podľa mňa všeobecná, nekompetentná a veľmi pripomínajúca súčinnosť s takýmto obštrukčným konaním,“ povedal Šanta. Treba preto podľa neho veľmi dôsledne skúmať dôvody väzby.

Tvrdí, že lekárska správa nespĺňala zákonné parametre, ktoré stanovujú, že musí byť konkretizovaný zdravotný dôvod, pre ktorý by sa nemohol obžalovaný zúčastniť pojednávania.

Uvedená diagnóza môže byť podľa obhajcu Markízy Lipšica stanovená iba špecialistom a nie všeobecným lekárom „pochybnej povesti“.

Ošetrujúcim lekárom Ruska je Peter Lipták, ktorý je známy pre medializáciu svojich výrokov o prijímaní darov od pacientov.

Obhajca obžalovaného tvrdenia o obštrukcii odmieta

Senát súdu podľa Šantu po ospravedlnení Ruska zmenil program pojednávania tak, aby v pondelok a utorok nevypovedali znalci.

Navrhoval čítať listinné dôkazy a vypočúvanie svedkov manželov Vargovcov, ktorých navrhujú za stranu Kočnera. Aj takýto postup obžalovaný Rusko odmietol, čo považuje prokurátor za neúctu voči súdu.

Obhajca obžalovaného Michal Mandzák tvrdenia o obštrukcii odmieta.

„Nie som lekár, takže nie som oprávnený posudzovať zdravotný stav. Nemám vedomosť, že by mal prokurátor medicínske vzdelanie, aby sa mohol vyjadrovať ku zdravotnému stavu,“ doplnil Mandzák.

Problém v potvrdení samotnom a jeho obsahu nevidí. „Predpokladám, že keď vydal potvrdenie, tak postupoval v súlade so zákonom,“ doplnil Mandzák.

Obhajca obžalovaného tiež uviedol, že prípadnou obštrukciou jeho klienti nemôžu nič získať. „Môj klient Marian K. je vo väzbe a každý deň vo väzbe je nepríjemný,“ uzavrel.

Lipták: Poradím sa s právnikmi

„Som presvedčený o tom, že som postupoval podľa zákona,“ reagoval Lipták. Nechcel riešiť cez médiá, či péenku vypísal účelovo.

K tomu, či môže všeobecný lekár určovať diagnózu, ktorá je v péenke, poznamenal, že špecialistom je aj všeobecný lekár. Voči obvineniu Lipšica, že má byť lekárom pochybnej povesti, sa ohradil.

„Z mojej strany sa poradím s právnikmi a pokiaľ takéto niečo je, tak to budem žalovať,“ avizoval. Poznamenal tiež, že je jediným lekárom, ktorý má od NAKA potvrdené, že neberie úplatky.

Pojednávanie prerušili do 2. decembra

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) prerušil hlavné pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti do 2. decembra.

Urobil tak po tom, čo obžalovaný Rusko neprišiel na pondelkové pojednávanie s odvolaním sa na zdravotné dôvody.

Obžalovaní Kočner a Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky.

Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Kočner čelí obžalobe v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Brusel žaluje Slovensko za nedodržiavanie ustanovení o environmentálnom hluku

Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že sa rozhodla postúpiť Súdnemu dvoru EÚ prípady Portugalska a Slovenska, pretože nezmapovali hluk a nevypracovali...

Výsluch exsudcu Sklenku pokračuje. Otázky mu kládli advokáti obvinených sudcov

Pred vyšetrovateľmi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v Nitre pokračuje už druhý týždeň výsluch bývalého sudcu Vladimíra Sklenku. Kým doteraz odpovedal na otázky...

Premiér Matovič: Najlepšie je zostať doma. Zoznam menej rizikových krajín kvôli koronavírusu sa zúži

Zoznam menej rizikových krajín sa zúži o Bulharsko a Čiernu Horu. Rozšíri sa o krajiny, ako Holandsko, Belgicko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko a...

Nitra: Zdieľané bicykle sa do ulíc mesta tak skoro nevrátia

Zdieľané bicykle sa v najbližších týždňoch do ulíc Nitry nevrátia. Víťaz výberového konania, česká spoločnosť Rekola Bikesharing, oznámila mestu Nitra, že v...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,700 +13 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 206 Last updated: 2. júla 2020 - 18:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky