EÚ: Použitie násilia proti demonštrantom v Hongkongu je neprijateľné

  0
  Demonštrant odkopáva slzotvorný granát počas potýčok s políciou pred nákupným centrom v Hongkongu v nedeľu 10. novembra 2019. (Autor: TASR)

  “Videla som správy (z hongkonských protestov), že ľudia, ktorí poskytli prvú pomoc, ako aj zdravotnícky personál, boli zatknutí, keď sa snažili pomáhať zraneným ľuďom. To je dôvod na hlboké znepokojenie,” uviedla pred novinármi Maja Kocijančičová, hovorkyňa šéfky diplomacie EÚ Federicy Mogheriniovej.

  Podľa hovorkyne je potrebné, aby hongkonské úrady rešpektovali základné slobody občanov vrátane práva na pokojné združovanie.

  EK zároveň vyzvala všetky strany zapojené do protestov v Hongkongu, aby zaujali zdržanlivý prístup a pričinili sa o zmiernenie napätia.

  Protesty v Hongkongu sa začali 9. júna po tom ako miestna vláda prišla s návrhom, aby hongkonské súdy mohli vydávať ľudí podozrivých z trestných činov do pevninskej Číny.

  Protesty sa následne zmenili na širšie prodemokratické hnutie, zatiaľ čo zrážky medzi demonštrantami a políciou majú čoraz násilnejší charakter.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu