pondelok, 1 marca, 2021
10.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Milión chvíľok? Ovčáček prekvapil: Vidím jasný plán. TOP 09 sa bude diviť

Milión chvíľok? Ovčáček prekvapil: Vidím jasný plán. TOP 09 sa bude diviť

Miliónu chvíľok sa podarilo druhýkrát zaplniť pražskú Letenskú pláň, hoci takú vysokú účasť nečakal azda nikto, ani sami organizátori. O čom to podľa vás vypovedá, že ľudia boli ochotní sa aj druhýkrát, navyše relatívne v zime, zísť do hlavného mesta?

Je to dôsledok dlhodobej frustrácie z opozičných strán. Tieto politické strany stratili schopnosť oslovovať občanov, a tak pre nízke volebné výsledky nemajú v rukách moc. Na Pražskom hrade, vo vláde aj v Poslaneckej snemovni.

Buďme otvorení, Letná je súčasťou boja o moc. Podobné deje sledujeme v Poľsku aj v Maďarsku. Právo a spravodlivosť a Fidesz sa pýšia obrovskou dôverou voličov ako ANO u nás, reakciou sú demonštrácie frustrovanej opozície. Ale výsledkom je jedine zvyšovanie podpory vlády. Frustrácia opozície sa potom prehlbuje a rastie jej agresivita.

Demonštranti – či, presnejšie povedané, organizujúci spolok – vyzvali premiéra Andreja Babiša, aby do 31. 12. rezignoval, pokiaľ sa „nezbaví“ Agrofertu a neodvolá ministerku Benešovú. Inak vraj budú protesty pokračovať. Nie je to relevantná požiadavka, pokiaľ za ňou stoja státisíce ľudí?

Je to protidemokratická požiadavka a pľuvanec na výsledky slobodných volieb. Najhoršie je, že je to doslova pohŕdanie voličmi Andreja Babiša. Na také ultimátum je jediná odpoveď. Nie. Demokrat neustupuje ulici. Demokrat sa zúčastňuje slobodnej politickej súťaže, keď o výsledku rozhodujú slobodní voliči v slobodných voľbách.

Andrej Babiš

Andrej Babiš. Zdroj: TASR

To je častý argument odporcov týchto demonštrácií. Demokracia však predsa neznamená ísť raz za štyri roky k urnám a potom mlčať a nereagovať na to, čo vláda robí.

Je úplne legitímne na demonštráciách prejavovať nesúhlas s politikou vlády. Ale je popretím demokratických hodnôt pokúšať sa z ulice zhodiť demokratickú vládu, ktorá ctí hodnoty demokracie. A takou vládou tá súčasná bezpochyby je.

Napokon ako som už uviedol, Milion chvíľok nenávisti je súputníkom podobných opozičných demonštrácií v Poľsku a Maďarsku. Som úplne presvedčený, že cieľom je zmeniť mimo voľby vládu a rozbiť Vyšehradskú štvorku.

Nemožno hovoriť zo strany premiéra Babiša o neúcte, keď na výzvy pána Minářa reaguje prakticky výsmechom typu, že na tom sú biedne, keď dostávajú inštrukcie od 26-ročného nedoštudovaného študenta?

Pán premiér má hlbokú pravdu! Veď tie päťpercentné opozičné strany skáču, ako samozvaný kazateľ z Letnej píska. Líškajú sa v naivnom presvedčení, že si zvýšia podporu.

Až z Milióna chvíľok nenávisti vypadne nový liberálno-ľavicový a populistický opozičný projekt – vidím to na niečo v štýle Česko sebe s Janom Čižinským na čele –, budú hľadieť ako ono povestné teľa na nové vráta.

Milión chvíľok vyzval tzv. demokratické opozičné strany, aby sa viac otvorili verejnosti, prišli s uskutočniteľnou víziou a posilnili svoje volebné šance koalíciami. Do budúceho roku by mali strany vraj uvažovať o menších koalíciách. Mikuláš Minář hovoril už skôr s členmi opozičných strán o zmene volebného systému. Čo hovoríte na tieto výzvy smerom k opozícii?

Nadviažem na predchádzajúcu odpoveď. Letná bola posledným varovaním pre TOP 09 a spol. Pokiaľ nezískajú podporu, čo je realistické, vyplynie zo seáns na Letnej nové opozičné hnutie. Vo svojej podstate bude fejkové. Na jednej strane bude hlásať sociálnu spravodlivosť, boj s exekúciami, to, aby sa zapáčilo, na tej druhej bude podporovať klimatizmus, genderizmus, podriadenie sa Bruselu a rozklad Vyšehradskej štvorky.

Pískanie a nadávky sprevádzali pri kladení kvetov na Národnej triede premiéra Andreja Babiša aj vicepremiéra Jana Hamáčka. Zatiaľ čo na premiéra kričali „Prac sa odtiaľ, eštebák“, Hamáčka nazývali „chvostíkom“. O čom to svedčí? Malo by sa to brať ako súčasť slobody prejavu?

Ide o znesvätenie štátneho sviatku, ktorý patrí nám všetkým. 17. november je sviatkom slobody. A v nedeľu slobodu pošliapala agresívna luza, ktorej zatlieskali práve opozičné strany. Hanbím sa preto za ne. Bola to smutná nedeľa.

Najväčšiu nevôľu zožal Václav Klaus mladší. Zazneli výkriky ako „Ty zkurvysyn“ alebo „Putinova štetka“. Podľa niektorých nemal Klaus mladší na Národnú triedu vôbec chodiť, iní tvrdia, že so sebou nemal brať dcéru. Ako to vidíte?

Pred tridsiatimi rokmi sme získali späť slobodu. A dnes nemôže politik, ktorý bol 17. novembra 1989 na študentskej demonštrácii, položiť v pokoji kyticu k pomníku na Národnej triede. Nemôže v pokoji prísť so svojimi deťmi. To je desivé, kam sme dospeli. Tí, ktorí správanie agresívnej luzy na Národnej triede schvaľujú alebo obhajujú, popierajú hodnoty slobody a demokracie.

Václav Klaus ml.

Václav Klaus ml. Zdroj: TASR

„Len človek vychovaný v absolútnom sebectve a bezláske berie svoje dieťa do vojny,“ reagoval Nadačný fond proti korupcii na to, čomu šéf Trikolóry na Národnej triede čelil. Nie je na tom niečo? Mohlo to tam pôsobiť skoro ako vojna.

Vojnu sa pokúšajú vyvolávať priaznivci neúspešnej opozície, ktorí, ako ukazuje tento výrok, nemajú dno. Demokracia sa vždy veľmi ťažko bráni násiliu, hoci aj „len“ slovnému. Jednou z možností, ako demokraciu chrániť, je odmietať také strašné výroky a odsúdiť ich. Nesmieme ich mlčky prechádzať.

Keď človek videl davy na Václaváku a na Národnej triede, čo to vypovedá o českej spoločnosti? Do akej miery sa sviatok stal univerzálnym? Našli si k nemu mladí ľudia svoju cestu?

Štátny sviatok bol sprivatizovaný. Na zhromaždeniach vlastne hovorili len vybraní podporovatelia opozície, ľavicoví liberáli. Bol adorovaný klimatizmus, urážaní voliči vládnych strán a mnohí rečníci sa tvárili ako etalóny morálky. Mrzí ma, že to skôr pripomínalo oslavy februára v roku 1978.

Ale boli aj svetlé body. Prejav pána premiéra, spájajúci a pokorný. Blahoželám! A potom konferencia o ohrození slobody modernými ideológiami na Žofíne, ktorú organizovala Národohospodárska fakulta VŠE. Obe tieto udalosti zachránili česť spomienky na november 1989.

Nakoniec otázka viac k tomu, čo má spoločnosť v Česku za sebou. Ako na tom 30 rokov od pádu komunizmu je? Ako je na tom demokracia, sloboda slova a hlavné výdobytky Nežnej revolúcie? Ohrozuje spoločnosť niečo alebo niekto?

Žijeme v nádhernej dobe slobody a demokracie, už neuveriteľných tridsať rokov. Bohužiaľ, túto studničku pramenitej vody začínajú ohrozovať jedy v podobe zožierajúcej nenávisti, útokov na slobodu slova, túžob po cenzúre, kádrovaní, ideologizácii médií, zničení tradičných hodnôt alebo pokusy o deštrukciu základu demokracie, slobodných volieb. Čaká nás veľmi ťažký boj za záchranu slobody a demokracie. Naozaj to nebude jednoduché.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 308,925 +842 Dnes Úmrtí 7,270 +81 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 46,355 Last updated: 1. marca 2021 - 16:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky