sobota, 19 septembra, 2020
19.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Hrozí technologická vojna? Odborníci varujú, ide o spor medzi USA a Čínou

Hrozí technologická vojna? Odborníci varujú, ide o spor medzi USA a Čínou

USA a Čína sa zmietajú v procese, ktorý narúša globálne dodávateľské reťazce, výmeny personálu a brzdí inovácie, uviedol Martin Lau, prezident spoločnosti Tencent Holdings, jednej z najväčších technologických firiem v Číne, ktorá vlastní aplikáciu WeChat na posielanie správ.

Technologické oddeľovanie východu a západu sa začalo pri Huawei

Proces rušenia väzieb medzi Čínou a USA je nebezpečný na mnohých úrovniach, skonštatoval Eric Schmidt, bývalý predseda predstavenstva spoločnosti Alphabet na fóre Bloomberg New Economy v Pekingu.

Tento proces má ďalekosiahle účinky vrátane zníženia počtu čínskych študentov v USA, od ktorých sú USA “kriticky závislé”, poznamenal Schmidt.

Technologické oddeľovanie východu a západu sa začalo pred niekoľkými mesiacmi, keď Washington výrazne obmedzil predaj amerických komponentov a softvéru čínskemu technologickému gigantu Huawei.

Kritici tohto kroku sa obávajú, že rozširujúca sa technologická priepasť by nakoniec mohla viesť k vážnejším treniciam medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.

“Ide o komplexnú geopolitickú konfrontáciu,” uviedla Diana Choylevová, hlavná ekonómka poradenskej spoločnosti Enodo Economics, a pripomenula, že v minulosti pri podobných konfrontáciách superveľmocí nebola v hre technológia, ktorá by tak ovplyvňovala fungovanie ekonomických štruktúr, ako je to dnes napríklad v prípade novej 5G siete.

Myšlienka technologického oddelenia USA a Číny je nereálna

Aj spoluzakladateľ spoločnosti Yahoo Jerry Yang varoval pred “nechcenými dôsledkami” sporu Číny a USA v podobe “ústupu” od spolupráce, ktorá charakterizovala ich vzájomné vzťahy v uplynulých troch desaťročiach.

Podľa neho to má negatívny vplyv na inovácie. A varoval pred nebezpečenstvom návratu do “temných čias”, ak sa nebude pokračovať v štandardizácii, teda normovaní technológií a, naopak, dôjde k ich rozdrobeniu.

Jang Jüan-čching, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ spoločnosti Lenovo, sa však domnieva že myšlienka technologického oddelenia USA a Číny je nereálna, keďže rozličné technologické normy by spotrebiteľom spôsobili veľké nepohodlie, napríklad po príchode do inej krajiny by zakaždým museli zmeniť mobil.

Žiadna krajina nemôže sama vybudovať potrebnú infraštruktúru pre hospodárstvo, ktoré závisí od údajov, uviedol Gary Dickerson, prezident a generálny riaditeľ amerického výrobcu polovodičov Applied Materials.

“Najrýchlejšie budú rásť tie spoločnosti a krajiny, ktoré najlepšie spolupracujú,” dodal.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Grécke úrady už premiestnili väčšinu migrantov do nového tábora na ostrove Lesbos

Grécke úrady už do nového dočasného tábora na ostrove Lesbos premiestnili väčšinu z viac ako 12 000 migrantov, ktorí po požiari utečeneckého...

Warholovo múzeum sa bude rekonštruovať, vláda odobrila pomoc

Pôvodne v januári očakávanú prvú splátku schválenej dotácie vlády na rozsiahlu rekonštrukciu Múzea moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach v sume dva milióny eur...

VIDEO Matovič: Moja manželka nemala v Arca Capital ani jedno euro

Manželka premiéra Igora Matoviča (OĽANO) Pavlína Matovičová nemala v Arca Capital vložené ani jedno euro. Uviedol to v sobotu počas brífingu premiér. Poukázal na...

Rezort školstva plánuje novinku pri financovaní vysokých škôl – výkonnostné zmluvy

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR plánuje do financovania vysokých škôl zaviesť nový prvok – výkonnostné zmluvy. Ich cieľom bude viesť vysoké...

Republikáni chcú čo najskôr obsadiť voľné miesto na Najvyššom súde USA

Republikánska strana Spojených štátov chce voľné miesto na Najvyššom súde USA, ktoré vzniklo smrťou sudkyne Ruth Baderovej Ginsburgovej, čo najskôr obsadiť. V...

Online maturity v roku 2022? Rezort školstva sa chce venovať informatizácii aj digitalizácii škôl, uviedol Gröhling

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) dúfa, že v roku 2022 sa uskutočnia online maturity, uviedol to v sobotnej diskusnej relácii...

Stretnutie Cichanovskej s Borrellom a šéfmi diplomacií štátov EÚ označil Minsk za “bezočivé zasahovanie”

Bieloruské ministerstvo zahraničných vecí označilo možnú účasť bývalej kandidátky prezidentských volieb Sviatlany Cichanovskej na pracovných raňajkách s ministrami zahraničných vecí členských krajín...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,546 +290 Dnes Úmrtí 39 Uzdravení 3,519 Infikovaných 2,988 Last updated: 19. septembra 2020 - 19:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky