utorok, 24 novembra, 2020
-0.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Američania sa môžu tešiť na hostinu, morky sú najlacnejšie za deväť rokov

Američania sa môžu tešiť na hostinu, morky sú najlacnejšie za deväť rokov

Na nákupnom zozname AFBF sú moriak, suroviny na plnku, sladké zemiaky, maslové rožky, hrášok, brusnice, tradičná zelenina, tekvicový koláč so šľahačkou, káva a mlieko pre desať osôb, keďže k sviatočnému stolu rodiny pozývajú aj priateľov.

Niektorí Američania môžu zaplatiť oveľa viac v drahších mestách

Tento rok dosiahli náklady na slávnostnú večeru takmer 50 USD. Presnejšie 48,91 USD (44,23 eur). To je len o cent viac ako minulý rok, čo v podstate znamená rovnaký účet ako vlani. Po prepočítaní to vychádza na menej ako 5 USD na osobu.

Ak by ste však pridali na slávnostne prestretý stôl aj šunku, zemiaky a zelené fazuľky, celkové náklady by sa zvýšili na viac ako 6 USD na osobu a výsledná suma by dosiahla 62,32 USD.

Samozrejme, niektorí Američania môžu zaplatiť oveľa viac v drahších mestách, ako sú New York alebo San Francisco. Prípadne im účet môžu zvýšiť bio produkty.

Na snímke morky určené na sviatok Deň vďakyvzdania na jednej z fariem v USA. Zdroj: TASR/AP

Naopak, lovci zliav môžu na výhodných nákupoch ušetriť slušnú sumu. 

Ceny moriek sú najnižšie od roku 2010

Nemecký reťazec Aldi, ktorý si pre svoje nízke ceny získal širokú základňu fanúšikov v USA, tvrdí, že ak by zamestnanci federálneho úradu nakupovali v jeho obchodoch, celkový účet za večeru pre desať ľudí by bol oveľa nižší.

Podľa tlačovej správy položky uvedené na zozname AFBF by v Aldi stáli len 32,02 USD, čo je o 16,89 USD menej, ako je priemer v celej krajine.

Toto tvrdenie podporuje nedávny prieskum cien lacných potravín spoločnosti Cheapism.com, podľa ktorého bol účet za potraviny v Aldi o 14 % nižší ako v americkom reťazci Walmart a o 25 % menší ako v obchodoch spoločnosti Kroger.

V tejto správe sa však tiež uvádza, že Aldi väčšinou ponúkla vlastné, súkromné značky produktov. Takže zákazníci, ktorí hľadajú známe značky ako Kraft a Heinz, by museli nakupovať v reťazcoch ako Walmart, Target a Kroger.

V každom prípade, tohoročný účet za Deň vďakyvzdania by mal byť pre väčšinu amerických rodín zvládnuteľný, uviedol hlavný ekonóm AFBF Dr. John Newton.

A to aj preto, že ceny moriek sú najnižšie od roku 2010. Vďaka inováciám v oblasti chovu a genetike sa totiž morčacie mäso dostane na trh za kratší čas, čo znamená aj menšie náklady na krmivo.

O niečo drahšie sú sladké zemiaky a plnotučné mlieko

A zaujímavé tiež je, že v súčasnosti sú morky po úprave o infláciu o viac ako polovicu lacnejšie ako v 70. rokoch minulého storočia.

Aj cena surovín na plnku do morky oproti minulému roku klesla, zatiaľ čo tekvicový koláč stojí takmer rovnako ako vlani, konkrétne je o cent lacnejší.

O niečo drahšie sú sladké zemiaky a plnotučné mlieko. Ceny mlieka na celom svete stúpajú, nahor ich ženie prudký nárast dopytu v Číne.

Do slávnostnej večere však zostáva ešte necelý týždeň a kto chce ušetriť, má stále šancu, prinajmenšom vďaka prieskumu vie, kam má vyraziť na nákup.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

VIDEO Matovič chce počas troch decembrových víkendov urobiť celoplošné pretestovanie antigénovými testami

Do Vianoc by sa mali na Slovensku konať tri kolá testovania, v ktorých sa má použiť osem miliónov antigénových testov. Potvrdil to...

Poľská polícia zadržala ľudí na protestoch proti zákonu o interrupciách

Poľská polícia zadržala v pondelok niekoľko ľudí, vrátane fotoreportéra, na demonštráciách za právo na interrupciu, ktoré sa pod vedením žien znovu konali...

Vďaka aplikácii Virtuálny dizajn ožíva umenie v uliciach Kežmarku

Prechádzka ulicami Kežmarku môže byť od pondelka vďaka mobilnej aplikácii Virtuálny dizajn festival Kežmarok zaujímavejšia. Po nasnímaní obrázka umiestneného na viacerých miestach...

Čiastočný lockdown v Anglicku sa skončí 2. decembra, oznámil Johnson

Čiastočný lockdown na území Anglicka sa skončí 2. decembra, oznámil v pondelok britský premiér Boris Johnson. Čiastočný lockdown s...

Francúzsko: Začal sa súdny proces s exprezidentom Sarkozym

Súdny proces s bývalým francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, obvineným z korupcie a obchodovania s vplyvom, sa v pondelok začal v Paríži. Pojednávanie...

Žilinka priechodný pre koalíciu aj opozíciu? Hlas-SD sa nevyjadril

Poslanci Národnej rady (NR) SR z mimoparlamentného Hlasu-SD nepovedali, či by vo voľbe kandidáta na generálneho prokurátora podporili Maroša Žilinku. Práve on...

Pri pláne obnovy kladieme dôraz na kvalitu. Tomu opozícia nemôže rozumieť, reagoval Heger

Koronakríza či celoplošné testovanie sú otázky, ktoré dokážu prebiť aj takú dôležitú tému, akou je plán obnovy. Pripustil to v pondelok minister financií...
Slovensko
Pozitívne vzorky 96,472 Úmrtí 693 Uzdravení 47,933 Infikovaných 47,846 Last updated: 24. novembra 2020 - 03:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky