streda, 25 novembra, 2020
2 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Pacientsky ombudsman, dlhová brzda nemocníc, priškrtenie poisťovní. Takto chcú liberáli reformovať...

VIDEO Pacientsky ombudsman, dlhová brzda nemocníc, priškrtenie poisťovní. Takto chcú liberáli reformovať zdravotníctvo

Centrálnym bodom reformy má byť stanovenie nárokov pacienta. “Nemôžeme predsa povedať, že za obmedzené zdroje, to je to zdravotné poistenie, dostaneme neobmedzené služby,” vysvetľuje Sulík.

Podľa poslankyne Národnej rady SR a tímlíderky strany pre zdravotníctvo Jany Cigánikovej si uvedomujú rozsiahlosť reformy, jednotlivým opatreniam stanovili preto prioritu a chcú ich zavádzať postupne. 

V prvom a druhom roku volebného obdobia sa chcú venovať najťažším systémovým zmenám, v treťom a štvrtom sa chcú zamerať na tie, ktoré si nevyžadujú komplikovanú politickú debatu.

Prvú skupinu opatrení tvoria systémové zmeny. Cigániková hovorí, že si vyžadujú zmenu myslenia, ale aj politickú podporu.

Za najväčšie výzvy označila zadefinovanie nároku pacienta a nastavenia zdravotného pripoistenia či reformu nemocníc a zákona o dlhodobej starostlivosti.

“Pacient má dostať presné informácie o čakacích lehotách u lekára a má mať garantovanú kvalitu zdravotníckeho výkonu,” priblížila. Ako procesné zmeny označili napríklad sfunkčnenie DRG, posilnenie kompetencií sestier a všeobecných lekárov.

Zaviesť chcú aj dlhovú brzdu nemocníc

Tretiu skupinu návrhov tvoria zmeny v prístupe riadenia. Nemocnice chcú riadiť ako sieť, upraviť kategorizáciu liekov, odstrániť prekážky pre vstup biosimilárnych liekov a zvýšiť tlak na spotrebu generík.

“Výdavky na lieky a ústavná zdravotná starostlivosť predsa patria medzi dve najväčšie, viac ako miliardové, položky v rozpočte zdravotníctva,” zdôvodňuje Cigániková.

Štvrtou skupinou opatrení chcú zvýšiť efektívnosť vynakladania zdrojov. Upozorňujú tiež na dôležitosť prevencie.

Navrhujú aj post pacientskeho ombudsmana

Zaviesť chcú aj dlhovú brzdu nemocníc, pravidelné revízie úhrad liekov, ale tiež investície do nemocníc formou projektového financovania.

Člen zdravotníckeho tímu Martin Barto priblížil viaceré konkrétne návrhy. Strana chce zlepšiť ochranu pacienta, pri podozrení z pochybenia má byť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou povinný sťažovateľovi odpovedať.

Zriadiť chcú tiež post pacientskeho ombudsmana, ktorý má fungovať ako súčasť úradu verejného ochrancu práv. Zisk poisťovní navrhujú obmedziť na pevné percento, pričom poisťovňa bude musieť vytvoriť rezervy na všetku schválenú liečbu.

Reforma obsahuje tiež návrh, aby boli čakacie listiny verejné.

“V roku 2020, ak sa dostaneme do vlády, predložíme voličom jasný odpočet, koľko z našich 138 opatrení sa dostalo do spoločného programového vyhlásenia vlády,” vyhlásila Cigániková s tým, že odpočet zavedených opatrení chcú následne prezentovať každý rok.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Prezidentka vetovala novelu, ktorá rieši odoberanie akademických titulov

Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala novelu zákona o vysokých školách, ktorá rieši otázku odoberania akademických titulov. Niektoré ustanovenia totiž nie sú podľa nej...

Ak sa niečo nestane, krivka začne znova rásť, uviedol Krajčí k epidemiologickej situácii

Epidemiologická situácia sa v súčasnosti otáča. Ak sa niečo nestane, krivka začne znova rásť. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) na to upozornil...

Premiér: Koalícia hľadá dohodu na mene nového šéfa GP

Koaličné strany podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) hľadajú dohodu na mene nového generálneho prokurátora. „Zisťujeme pozície na jednotlivých poslaneckých kluboch a hľadáme...

Štáty EÚ by nemali unáhlene mierniť protipandemické opatrenia, odporúča von der Leyenová

Európske krajiny by nemali príliš rýchlo zmierniť svoje obmedzujúce opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Uviedla v stredu pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) v...

Bratislavskej kriminálnej polícii sa podarilo rozbiť drogový gang

Bratislavskej kriminálnej polícii sa podarilo rozbiť drogový gang, ktorý predával najmä heroín a pervitín. Policajný vyšetrovateľ už obvinil 32-ročného muža, 61-ročnú a...

Novozvolená prezidentka Sanduová chce dostať Moldavsko z izolácie

Maia Sanduová, ktorá nedávno zvíťazila v prezidentských voľbách v Moldavsku, chce presadzovať vyváženú zahraničnú politiku, aby sa jej krajina dostala z izolácie....

Bratislava: Viaceré zastávky MHD v decembri premenujú

Viaceré zastávky mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Bratislave dostanú od 13. decembra nové pomenovanie. Upozorňuje na to Dopravný podnik Bratislava (DPB). Zastávky by...
Slovensko
Pozitívne vzorky 99,304 +1,811 Dnes Úmrtí 732 +23 Dnes Uzdravení 53,547 Infikovaných 45,025 Last updated: 25. novembra 2020 - 17:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky