utorok, 3 augusta, 2021
25.4 C
Bratislava
ÚvodArénaTrump a NATO. Smrť? Šándor veľa naznačil. A krútil hlavou nad trestom...

Trump a NATO. Smrť? Šándor veľa naznačil. A krútil hlavou nad trestom pre Rusko

„Ja neviem, či je úplne v stave mozgovej smrti. Keby bolo, tak jediná cesta zo stavu mozgovej smrti už je len do pohrebnej inštitúcie zariadiť si pohreb. Ja by som si to určite neprial,“ povedal Šándor hneď v úvode rozhovoru pre Český rozhlas Dvojka.

Jedným dychom však dodal, že to, čo o NATO povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron, má svoju logiku, lebo prezident Trump v poslednom čase jasne naznačuje, že Alianciu vlastne nepotrebuje, pretože s obavami hľadí predovšetkým na Čínu, Irán a Severnú Kóreu.

Donald Trump

Donald Trump. Zdroj: TASR

„Keby Spojené štáty vnímali Rusko ako vážnu vojenskú hrozbu, nie bezpečnostnú, o ktorej nemožno pochybovať, že by nebolo, tak by vnímali Severoatlantickú alianciu oveľa vážnejšie,“ zdôraznil Šándor a pripomenul, že NATO pôvodne vzniklo, aby držalo Američanov v Európe, Nemecko na uzde a Sovietsky zväz čo najďalej od amerických spojencov. Ani jeden z týchto bodov už nehrá v politike Washingtonu prím.

Rusko síce predstavuje potenciálny problém, ale v tejto chvíli nechystá svoje jednotky na útok na Európu. V tejto chvíli k nám posiela len svojich špiónov, čo znamená, že Ruská federácia je jednoznačne bezpečnostnou, no nie vojenskou hrozbou.

Turecko ako člen Aliancie navyše porušilo Washingtonskú zmluvu tým, že spustilo agresívnu akciu na severe Sýrie. „… porušilo všetky princípy Severoatlantickej aliancie a, bohužiaľ, minimálne s tichým súhlasom Spojených štátov, hoci sme videli nejaké rétorické cvičenia v rámci Trumpovej twitterovej diplomacie, ktorú predvádza,“ upozornil Šándor.

Vo vysielaní krútil hlavou nad tým, že Rusko za obsadenie ukrajinského Krymu postihli sankciami, ale Turecku, ktoré spáchalo to isté v Sýrii, sa nestalo nič. A tento dvojaký štandard je podľa Šándora problém. Turecko by pritom európske sankcie citeľne zasiahli, ale európski členovia Aliancie sa správajú pokrytecky a idú inou cestou. Konkrétne napríklad nemecká armáda kráča cestou svojho vytrvalého oslabovania.

„Myslím si, že predovšetkým Nemecko by malo byť tým silným vojenským článkom Severoatlantickej aliancie, ale bohužiaľ bundeswehr, ten je zdecimovaný. Ursula von der Leyenová za svojich šesť rokov pôsobenia na ministerstve obrany Nemecka zdecimovala bundeswehr viac ako maršal Žukov Hitlerov Wehrmacht,“ podotkol.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zdroj: TASR

Toto by sa podľa bezpečnostného experta malo zmeniť. Súčasne by sme však mali mať na pamäti, že výzvy Donalda Trumpa na posilnenie NATO fakticky znamenajú výzvy na nákup amerických zbraní. Európske krajiny by však mali byť moderne vybavené a mali by byť schopné nasadiť státisíce vojakov. V tejto chvíli toho však európski členovia schopní nie sú, mali by si to priznať a mali by s tým niečo robiť. Inak sa budú tak dlho prázdno uisťovať o svojej sile, až uveria vlastným lžiam skrytým pod maskou politickej korektnosti a prehrajú, keď pôjde do tuhého.

„No celkom nepochybne sa nemôžeme tváriť, že je všetko v poriadku,“ varoval hosť v rozhlase.

Keď sa rozhovor prehupol do druhej polovice, venoval Šándor pozornosť Afganistanu. Tamojší konflikt podľa neho nemá vojenské riešenie a spojencom nezostane nič iné, ako sa s Talibanom dohodnúť. „Tvrdenie, že s teroristami sa nerokuje, predsa nie je pravda,“ upozornil Šándor s tým, že aj Briti rokovali so severoírskymi teroristami. Bez rozhovorov by sa nezrodila dohoda z roku 1998. Pri Talibane je to vraj podobné.

Pokiaľ sa stane to, že po stiahnutí vojakov znovu Taliban rozhodí v Afganistane svoje siete a zhorší postavenie žien v krajine, nebude to síce ideálne, ale podľa Šándora by sme mali myslieť na to, že vo svete existuje viac krajín podobných Afganistanu a Západ ich necháva na pokoji.

V závere rozhovoru označil za nerealistickú výzvu pápeža Františka na globálne jadrové odzbrojenie. Dnes sa počet krajín, ktoré majú jadrové zbrane, skôr rozširuje.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,751 +41 Dnes Úmrtí 12,541 +1 Dnes Uzdravení 379,599 Infikovaných 611 Last updated: 3. augusta 2021 - 13:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -