Štyristotisíc migrantov za jediný rok. Keď sme sa začali brániť, prišla kritika. Orbánov muž povedal, čo sa dialo

  0
  Maďarský vojak pri hranici so Srbskom (Autor: SITA)

  Azbej vysvetlil, že stojí na čele agentúry podriadenej vláde, ktorá pomáha kresťanom za hranicami Maďarska. Úrad vznikol v roku 2016 a jedným z jeho cieľov je prelomenie ticha okolo problému prenasledovania kresťanov vo svete.

  „Západná kultúra má dvojakú morálnu povinnosť pomáhať kresťanom. Máme skupinu, ktorá je najprenasledovanejšou na svete a v niektorých krajinách na Blízkom východe a v Afrike čelí násiliu genocídnych rozmerov, to nás čisto z humanitárneho hľadiska nemôže nechať pokojných. Zároveň ide o ľudí, ktorí sú našimi bratmi, keď nie vo viere, tak sú nositeľmi židovsko-křesťanských koreňov. Prvé kresťanské kultúry existovali v severnej Afrike, je to kolíska našej civilizácie,“ uviedol.

  „Chcel by som zdôrazniť, že kresťanom pomáhame explicitne, nie exkluzívne. Keď niekde vznikne s našou podporou nemocnica alebo škola, je to vzopätie pre celú oblasť a všetkých jej obyvateľov bez ohľadu na náboženstvo. Ďalej má Maďarsko ako každá krajina svoje humanitárne projekty, ktoré nie sú zamerané nábožensky. My stojíme mimo nich, navzájom si nekonkurujeme,“ vysvetlil riaditeľ agentúry.

  Štát sa vraj snaží pomáhať kresťanom nielen v Afrike, ale aj na Blízkom východe. Azbej zdôraznil, že pomáhať týmto ľuďom mimo EÚ je podstatne lacnejšie.

  „Maďarsko je malá krajina, ktorá nie je veľmi bohatá, ale pomoc v týchto oblastiach je tiež oveľa lacnejšou záležitosťou ako v Európe. Máme skúsenosť, že za dva milióny eur sme v Iraku opravili celé mestečko,“ prezradil vládny úradník s tým, že maďarská vláda poskytuje prostriedky na obnovu domov, škôl a chrámov.

  Na medzinárodnom poli sa vraj vláde Viktora Orbána vyčíta, že hovorí o prenasledovaných kresťanoch a nezmieňuje sa aj o prenasledovaných osobách iných vyznaní, ale kabinet Viktora Orbána trvá na tom, že chce kresťanom pomáhať, a to aj proti vôli Európy, ktorá sa podľa vlády v Budapešti od svojich kresťanských koreňov odvracia.

  Viktor Orbán

  Viktor Orbán. Zdroj: TASR

  Okrem toho Orbánov kabinet trvá na tom, že bude vynucovať dodržiavanie medzinárodného práva.

  „Od roku 2015 nás nepretržite kritizujú za dodržiavanie platných medzinárodných dohôd, za to, že chránime vonkajšiu hranicu Európskej únie, presne ako nám to ukladajú zmluvy. Migračná vlna v tom roku zasiahla Maďarsko tak, že k nám cez Srbsko nelegálne prišlo štyristotisíc osôb, ktoré prekročili hranice niekoľkých štátov a z veľkej väčšiny nemali záujem požiadať v Maďarsku o azyl. To, že sme vybudovali fyzickú bariéru a začali trvať na dodržiavaní nejakých pravidiel, z nás urobilo čierne ovce,“ podotkol.

  „Maďarsko prijíma utečencov, ktorí sú utečencami podľa práva. Pokiaľ ide o ekonomickú migráciu, myslíme si, že má byť legálna a kontrolovaná. Existuje právo na azyl, neexistuje právo vybrať si, kde budem žiť, aby som zlepšil svoje životné podmienky. Taká snaha je pochopiteľná, ale jej naplnenie nie je ľudským právom. Naopak ľudia v Maďarsku a naprieč Európou majú právo byť ochránení pred týmto masívnym prívalom migrantov,“ poznamenal Azbej.

  Rozhovor nájdete na webe konzervativninoviny.cz.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu