nedeľa, 24 januára, 2021
2.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Irán odsúdil podpaľačský útok na svoj konzulát v Iraku

Irán odsúdil podpaľačský útok na svoj konzulát v Iraku

Músaví od irackej vlády žiada “rozhodný, efektívny a zodpovedný zákrok” voči útočníkom, ktorý zničili konzulát. “Irán irackému veľvyslancovi v Teheráne oficiálne vyjadril svoje znechutenie,” uviedol Músaví.

Ako uviedla agentúra AP s odvolaním sa na policajný zdroj, jeden z protestujúcich prišiel o život a 35 ľudí utrpelo zranenia, keď prítomní policajti strieľali ostrými nábojmi, aby zabránili demonštrantom vniknúť do priestorov konzulátu.

Jeho zamestnanci však stihli uniknúť zadným vchodom a vyviazli bez ujmy.

Protestujúci kričali “Víťazstvo Iraku!” a z budovy zvesili iránsku vlajku a nahradili ju irackou. Irán obviňovali z podpory irackej vlády, proti ktorej demonštrujú už takmer dva mesiace.

Pri predchádzajúcom útoku na konzulát v meste Karbalá zastrelili príslušníci bezpečnostných jednotiek štyroch demonštrantov.

Protivládne demonštrácie v Bagdade aj južnejšie položených častiach Iraku, kde prevažuje šiitské obyvateľstvo, prebiehajú od 1. októbra.

Protestujúci vyčítajú irackej vláde pod vedením šiitov beznádejnú skorumpovanosť a narastajúci vplyv Iránu a sťažujú sa na zlé verejné služby a vysokú nezamestnanosť.

Nespokojenci požadujú odstúpenie vlády a usporiadanie predčasných parlamentných volieb.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 234,571 +1,544 Dnes Úmrtí 3,965 +71 Dnes Uzdravení 186,683 Infikovaných 43,923 Last updated: 24. januára 2021 - 00:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky