utorok, 9 marca, 2021
-2.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Maďarsko chce vyslať na vesmírnu stanicu svojho kozmonauta. Chcú spolupracovať s Rusmi

Maďarsko chce vyslať na vesmírnu stanicu svojho kozmonauta. Chcú spolupracovať s Rusmi

V správach komerčnej televíznej stanice RTL to v piatok uviedol minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Šéf maďarskej diplomacie dodal, že vyslanie kozmonauta je iba jedným z pilierov päťročného kozmického plánu vlády, v rámci ktorého chcú vypustiť maďarskú družicu, vytvoriť flotilu mikrodružíc a inštalovať na ISS maďarské vedecké a meracie prístroje.

Szijjártó spresnil, že otázka kozmonauta sa vynorila práve v súvislosti s maďarským vybavením stanice ISS, ktorého fungovanie by rozbehol práve Maďar.

V uvedenom projekte chce Maďarsko spolupracovať s Ruskom, pretože v súčasnosti jedine Rusi dokážu prepraviť kozmonautov na ISS. Výcvik najviac štyroch kozmonautov, z ktorých vyberú na misiu jedného, potrvá tri roky, dodal minister.

Szijjartó tento projekt svojej vlády predstavil pôvodne v stredu na stretnutí ministrov členských krajín Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v španielskej Seville.

Prvý maďarský kozmonaut Bertalan Farkas sa v roku 1980 zúčastnil na lete kozmickej lode Sojuz 36 v rámci programu Interkozmos spolu s Valerijom Kubasovom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 323,786 +396 Dnes Úmrtí 7,921 +85 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 60,565 Last updated: 9. marca 2021 - 02:42 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky