streda, 1 decembra, 2021
5.5 C
Bratislava
ÚvodArénaKomora advokátov: Stretávanie sa advokátov a sudcov nie je problém, podstatou je...

Komora advokátov: Stretávanie sa advokátov a sudcov nie je problém, podstatou je obsah komunikácie

„Malé spoločnosti majú malé elity a tie sa nevyhnutne stretávajú,“ povedal počas stretnutia právnikov sudca Najvyššieho správneho súdu Českej republiky Karel Šimka.

Ten tak narážal na relatívne malé krajiny Slovensko a Česko, čo podľa neho znamená, že sa právnici medzi sebou budú stretávať.

Na tom sa zhodli všetci rokujúci aj vzhľadom na to, že majú sudcovia, advokáti, notári, prokurátori a exekútori medzi sebou veľa zmiešaných manželstiev.

Šimka pripustil, že je bežné baviť sa ako sudca s advokátom o rozsudkoch, ale až po tom, ako sú vydané a zverejnené. Taktiež dodal, že v momente, keď sa ho advokát pýta na živú vec, tak s ním komunikáciu zastaví.

„Bežné kolegiálne stretnutia odborníkov z rôznych právnych oblastí, naopak, považujeme za priestor na vytváranie odbornej verejnej mienky a samoregulácie,“ uvádza stanovisko SAK.

„Situácia si vyžaduje viesť intenzívnejšiu diskusiu o hraniciach správania sa predstaviteľov právnických profesií. Morálka je tak ako umenie záležitosťou hranice,“ tvrdí predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková.

Tá sa aj s ostatnými kolegami zhodla na tom, že sú zákony v tejto oblasti dostatočné, dôležité je ich dôsledné uplatňovanie.

Predseda etickej komisie prokuratúry Jozef Sedlák apeloval tiež na vzdelávanie prokurátorov a podotkol, že je etika témou u právnych čakateľov prokuratúry aj na prednáškach.

Stretnutie zástupcov právnických povolaní inicioval predseda SAK Tomáš Borec aj vo svetle udalostí ostatných týždňov v súvislosti s Threemou Mariana Kočnera.

Cez tú Kočner komunikoval podľa polície s viacerými sudcami, medzi nimi boli aj sudcovia s pozastavenou funkciou Monika Jankovská a Vladimír Sklenka.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 689,618 +9,534 Dnes Úmrtí 14,503 +85 Dnes Uzdravení 563,790 Infikovaných 111,325 Last updated: 1. decembra 2021 - 16:40 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img